Karagöz İle Hacivat Hayatı

Konusu 'Kısa Bilgiler' forumundadır ve ZeuS tarafından 21 Ekim 2011 başlatılmıştır.

1. ZeuS Üye

Karagöz İle Hacivatın Kısaca Hayatı

Karagöz ile Hacıvat'ın gerçekte yaşayıp yaşamadıkları belli değil. Aslında Karagöz ile hacivat bir efsanedir.Ne vakit nasıl ortaya çıktıkları hakkında kesin bilgiler ve belgeler yoktur.Ancak efsaneye göre ;

Karagöz ve Hacıvat Bursa'da Ulucami'nin yapımı esnasında çalışan iki işçidir. Karagöz demirci ustası, hacıvat ise duvarcı ustasıdır. İnşaatın yavaş ilerlemesinden sorumlu tutuldukları için idam edilmişlerdir.

Karagöz ve Hacivat taklide ve karşılıklı konuşmaya dayanan, iki boyutlu tasvirlerle bir perdede oynatılan gölge oyunudur. Karagöz oynatıcısına kurgusal, hayalbaz denir. Yardımcıları çırak, yardak, dayrezen, sandıkkar'dır. Oyunda konuşmaların değişmesi baş hareketleriyle yapılır.

Bu iki karakterin gerçekten yaşayıp yaşamadığı, yaşadıysa nerede nasıl yaşadığı kesin olarak bilinmemektedir. Anlatılanlar rivayete dayanır, zira gerçekten yaşamış olsalar bile büyük ihtimalle bahsedilen dönemde tarih kitaplarına girecek kadar önemli bulunmamışlardır. Halkbilimciler Karagöz'ün bazı oyunlarda Çingene olduğunu kendi ağzıyla itiraf etmesi, Bulgar gaydası çalması ve Evliya Çelebi'nin tanıklığına dayanarak Bizans imparatoru Konstantin'in Çingene seyisi Sofyozlu Bali Çelebi olduğunu ileri sürmektedir.

Bir diğer rivayet ise Hacı İvaz Ağa ya da halka mal olan adıyla Hacivat ve Trakya'da bulunan Samakol köyünden demirci ustasıKaragöz, Orhan Gazi devrinde Bursa'da yaşamış cami yapımında çalışan iki işçidir. Kendileri çalışmadıkları gibi diğer işçilerin de çalışmasını engellemektedirler. Orhan Gazi'nin, "cami vaktinde bitmezse kelleni alırım" dediği cami mimarı, caminin vaktinde bitmemesine Karagöz ve Hacivat'ı şikayet eder. Bunun üzerine bu ikili başları kesilerek idam edilir. Karagöz ve Hacivat'ı çok seven ve ölümlerine çok üzülen Şeyh Küşteri, ölümlerinin ardından kuklalarını yaparak perde arkasından oynatmaya başlar. Bu sayede Hacivat ve Karagöz tanınır.
    Son düzenleyen: Moderatör: 23 Aralık 2012
  2. misafir

misafir Ziyaretçi

Cevap: Karagöz İle Hacivat Hayatı

çok güzellllllllllllllllllllll
  3. misafir

misafir Ziyaretçi

gerçekte yaşadılar
  4. AtaAkan

AtaAkan Ziyaretçi

Güzelmiş
  5. misafir

misafir Ziyaretçi

iyi ki yaşamışlar
  6. misafir

misafir Ziyaretçi

dünyada her şey olabilir
  7. Teşekkürler

Teşekkürler Ziyaretçi

Eyvallah Sağolasın....
  8. Misafir

Misafir Ziyaretçi

ben var ve gerçek diye biliordum ama belli değilmiş
  9. performanscı

performanscı Ziyaretçi

bende gerçek sanırdım hep kukla gibi oynatırlardı ama deilde diemem varda diemem
  10. Misafir

Misafir Ziyaretçi

güzelmiş banada halk kültürü için lazım
  11. Misafir

Misafir Ziyaretçi

teşekkür ederim
  12. spa ce

spa ce Ziyaretçi

çok güzelmiş
  13. Misafir

Misafir Ziyaretçi

çok güzel bir efsane ödevim için gerekliydi teşekkürler forumdas.net
  14. gülşah kaya

gülşah kaya Ziyaretçi

sagolasın çok yardımcı oldun
  15. Asxq

Asxq Ziyaretçi

bence gerçekçi o dönemde böyle nedenlerden idam edildiklerini biliyoruz ve insan dışı hiçbir şey yok niçin yalanlayarak gerçek olmadığını ima ediyoruz ki
  16. Misafir

Misafir Ziyaretçi

sağol çok güzel yazmışsın
  17. Misafir

Misafir Ziyaretçi

gerçekte yaşanmış bir şeydir.
  18. misafi

misafi Ziyaretçi

teşkürler çok yardımcı oldunuz ama çalama kısmına pek inanmadım
  19. misafir

misafir Ziyaretçi

aslında çok eğlenceli bir tiyatro gibi insanı hem güldürüp hem dinlendirmekte
  20. Misafir

Misafir Ziyaretçi

Çok güzel arkadaşlar ben odev için yazdım öğretmen 100 verdi tavsiye ederim.Ve gerçekten yaşadılar