Karaciğerin Görevleri Nelerdir

'Bilgi online' forumunda Wish tarafından 13 Ağustos 2010 tarihinde açılan konu

 1. Karaciğerin Görevi


  Karaciğer, yediğimiz yiyeceklerin vücut tarafından kullanılabilir hale gelmesini sağlar.
  Bunu yaparken, sindirim sisteminden gelen kan içindeki karmaşık molekülleri parçalayarak kullanılabilir veya depolanabilir moleküller haline getirir. Daha sonra faydalı olanları tekrar kan yoluyla diğer hücrelere gönderir. Zararlı olanları ise, birkaç işlemden geçirerek böbreklere yollar ve oradan da süzülerek üre halinde vücuttan atılmalarını sağlar.

  Karaciğerin asıl görevi kan yoluyla aldığı besin maddelerini işlemek olduğu için, yapısının kanı muhafaza etmeye uygun olması gereklidir. Nitekim karaciğer de süngerimsi bir yapıya sahiptir. Hatta insan vücudundaki toplam kanın 800-900 gramı, her zaman karaciğer tarafından emilmiş durumdadır. Bu nedenle ağırlaşan organın vücut içindeki özel konumu da, diğer organlara zarar vermeyeceği ve görevlerini yapabileceği şekilde ayarlanmıştır.

  -Günde yaklaşık olarak 4 su bardağı (1 litre) safra salgılar.
  - Yağ, protein ve şeker metabolizmasını düzenler.
  - Vücudun ısısını ayarlar.
  - Vücudun ihtiyacı olan su ve vitaminleri yapar.
  - Yağ, protein, şeker ve kan yapımı için gerekli olan maddeleri depolar. Kan miktarını ayarlar.
  - Hormonların görevleri üzerinde etkili olur.

  Karaciğer yukarıda belirtilen görevlerinden herhangi birini yapamaz hale gelecek olursa, çeşitli hastalıklar ortaya çıkar.

  Bunların en önemlileri, karaciğer yetersizliği, karaciğer iltihaplanması, karaciğer sirozu, safra kesesi iltihabı ve safra kesesi taşıdır.

  Karaciğer Hastalıklarının Ortak Belirtileri

  Hasta, sağ böğründe ağrı hisseder.

  Bağırsaklarında fazla miktarda gaz vardır. Karnı şişer, anüsten çıkan gaz pis kokar. Cilt rengi ve bazen de göz akı sararır. Yüzünde ve ellerinde çil gibi lekeler görülür. Hazımsızlıktan şikayet eder.

  Sabahları dilinde pas ve ağzında acılık hisseder. Nefesi de kokar. Sabah saatlerinde ensede ağrı hisseder. Çarpıntı, iştahsızlık vardır. İdrarın rengi sabahları sarı ve koyu, daha sonraki saatlerde ise, duru ve açıktır.

  Sık sık idrara gider. Baldır kasları ağrır. El ve ayaklarında şişlik görülür. Geceleri uyumak istemez. Görme ve işitme duyguları da zayıflar.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Mayıs 2013
 2. Bok

  Bok

  Karaciğer insan vücudunda yer alan en büyük organdır. Karın boşluğunun sağ tarafında bulunan karaciğerin ağırlığı 1,5 kg civarındadır. Yaşamsal öneme sahip karaciğer kendini yenileme özelliğine sahip bir organdır.

  Karaciğer günde ortalama 1 litre safra salgılar. Bu safra yağların sindirilmesine yardımcı olurken, asit oranını düşürerek geçtiği ortamın baza dönüşmesini sağlar. Safra karaciğerden çıktıktan sonra safra kesesine ve oradan ince bağırsağa ulaşır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 24 Ekim 2014
Yükleniyor...