Karabasan nedir?

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Öznur tarafından 26 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. [​IMG]

Karabasan nedir ?

Rüyada gördüğümüz aktivitelerin fizyolojik etkisi, tıpkı günlük hayatta açık bilinçle yaşadıklarımızın aynısıdır. Rüyamızda, koşmak, şarkı söylemek, kaçmak aktivitelerinde bulunuyorsak beyinden kaslara bu fonksiyonlar için emirler gider. REM uykusu sırasında oluşan bu hareket emirlerini ‘’Locus Coeruleus’’ noktası durdurur. Bu nedenle kişi hareket etmek istediği halde hareket edemez. Uyku esnasında kişileri korumaya yönelik oluşmuş bu güvenlik sistemi, özellikle heyecanlı rüyalarda kişiye felç olmuşluk duygusu verir. İnsan rüyasında da kaçmak istediği halde kaçamadığı, koşmak istediği halde koşamadığı rüyalar görür. Bu felç olmuşluk hissi, korkunç rüyalarda kabusa dönüşür ve abartılı korku tepkileri (hızlı kalp çarpıntısı, ter içinde kalmak, ağız kuruluğu v.b) hissederek uyanan kabus sahipleri KARABASAN sanrısı ile kalkarlar.

Siz isterseniz yine karabasan hikayelerine inanmaya devam edin. Ama karabasan denilen şey, bildiğimiz ‘’kabus’’ ya da bir tür ‘’uyku bozukluğu’...

(Alıntı)

2. bana çok olur...

sürekli biri kovalar yada uçurumdan düşerim ama yinede ölmem
    :f106:

3. Valla koşmak, kaçmak degilde kımıldayamamak varya işte o beni öldürür..

Üstüme bir ton agırlık konmuş gibi oluyor.. :(

Ben güzel rüyalar göreyim, kabusları da almıyayım :f106:

Bilgiler için teşekkürler Öznur :f40:

4. Bana hiç omadı ama olanlar dan duymuştum çok kötü oluyormuş karabasan olmasında akbasanlar olsun inşallah:f196::f106:

5. benim bildiğim tek karabasan şarkı yapılmış Karabasan geceler diye :f106:
    onun dışında bu tarz birşeyle hiç karşılaşmadım karşılaşmayıda istemem
    papatyalar arasında hoplaya zıplaya gezmek varken ne gerek var şimdi karabasana yawww :f30:

6. bende hiç karşılaşmadım karşılaşmakta istemem uzak dursun