Kara Lahana ve Kara Lahananın Faydaları

'Şifalı Bitkiler' forumunda ZeuS tarafından 5 Ekim 2009 tarihinde açılan konu

 1. Kara Lahananın Yararları
  Kara Lahana Bitkisi; İri ve kalın yapraklı bir bitki olan Kara lahana, C vitamini açısından zengindir. Ayrıca, A, B, E vitaminleri ile kalsiyum, potasyum, kükürt, magnezyum, bakır ve demir minerallerini bol miktarda içerir.

  Kara Lahananın Faydaları
  Çok besleyici bir sebze olan kara lahana, cilt, diş ve kemik dokularının sağlamlığını arttırır. Vücuttaki zehirli maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. İştah açar. İdrar söktürür ve kabızlığı giderir. Kansızlıkta faydalıdır. Özellikle taze kara lahana suyu mide ve bağırsak ülserine iyi gelir, bağırsak kurtlarını düşürmeye yardımcı olur ve bağırsak iltihaplarına karşı koruyucudur. Vücüdun direncini arttırır ve zararlı bakterileri öldürür. Kansere karşı çok iyi bir koruyucudur. Kandaki şeker oranını düşürür. Astım, romatizma, siyatik, sarılık ve safra kesesi hastalıklarında faydalıdır. Ses kısıklığını giderir. Göğüs ucunda oluşan çatlakları gidermeye yardımcı olur.

  Kara Lahana nasıl kullanılır?
  Çoğunlukla yemeği yapılarak kullanılır. Ayrıca, sıkılarak suyu çıkarılıp içilebilir. Kara Lahana Guatr rahatsızlığı olanlara tavsiye edilmez.
   
Yükleniyor...
- Kara Lahana Kara Forum Tarih
Lokanta Usulü Kara Lahana Turşusu Nasıl Yapılır? Damak Keyfi 18 Aralık 2014
Rüyada Kara Lahana Yemek Rüya Tabirleri 28 Şubat 2013
Karalahana Sarması Tarifi Resimli Damak Keyfi 29 Haziran 2011
Karalahana Çorbası Resimli Damak Keyfi 25 Kasım 2010