kanuni sultan süleymanın 2.oğlunun adı nedir?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda GezgiN tarafından 17 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. kanuni sultan süleymanın 2.oğlunun adı nedir?

  Fatih Şehzadebaşı'nda İstanbul Büyükşehir Belediye'sinin karşısında İstanbul'un en güzel camilerinden birisi olan Şehzade Camii yer almaktadır. Kanuni Sultan Süleyman, Mimar Sinan'a kendi adına bir cami yapmasını emrettik sonra Şehzade Mehmet'in genç yaşta vefat etmesi üzerine camiye onun adını vermiştir. Ayrıca şehzade için çok zarif bir türbe inşa edilmiştir.

  Mimar Sinan, Kanuni'nin üzüntüsünü çok iyi anlamış olmalı ki türbede ancak genç bir şehzadenin kaftanlarında kullanılabilecek sarı yeşil gibi açık renk çinilere yer vermiş. Bu özelliği ile diğer Osmanlı türbelerinden ayrılmaktadır. Ayet-el Kürsi başta olmak üzere bir çok ayeti türbeyi çevreleyecek şekilde çinilere yerleştirmiş.

  Türbede Şehzade Mehmet'in sandukasının üzerindeki ahşap yapı dikkati çekmektedir. Esasen Kanuni Sultan Süleyman tahtı olup ters çevrilerek türbeye yerleştirilmiş. Bundan murad Sultan Süleyman'ın kendinden sonra padişah olarak Şehzade Mehmet'i düşündüğünü söylenir. Şehzade Cihangir'de bu türbede medfundur.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Eylül 2015
 2. Kanuni Sultan süleymen ve Hürrenm sultanın oğlu olan padişahın 2. oğlunun ismi Şehzade Mehmet'tir.İstanbul Eminönü ilçesi, Şehzadebaşı’nda Şehzade Külliyesi’nin Kıble avlusunda bulunan Şehzade Mehmet Türbesi, Kanuni Sultan Süleyman tarafından 1543 yılında ölen oğlu için yaptırılmıştır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 7 Eylül 2015
Yükleniyor...
- kanuni sultan süleymanın Forum Tarih
Kanuni Sultan Süleymanın Rodos’u fethi Osmanlı Tarihi 10 Mart 2013
Kanuni Sultan Süleymanın Vasiyeti Neydi? Osmanlı Tarihi 9 Mart 2013
Kanuni Sultan Süleymanın Ölümü Neden Gizlendi? Osmanlı Tarihi 10 Şubat 2013
Kanuni Sultan Süleymanın eşleri çocukları hakkında kısa bilgi Osmanlı Tarihi 11 Aralık 2011