kanuni sultan süleyman hayatının özeti

'Biyografi' forumunda Ali tarafından 6 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ali

  Ali

  kanuni sultan süleyman hayatının özeti
  Osmanlı en büyük hükümdarlarından Kanuni sultan süleymanın hayatı kanuni sultan süleyman kimdir sorunun yanıtı…
  Kanûnî Sultan Süleyman 27 Nisan 1495 Pazartesi günü Trabzon’da doğdu. Babası Yavuz Sultan Selim, annesi Hafsa Hatun’dur. Hafsa Hatun Osmanlı ya da Çerkezdir. Kanûnî Sultan Süleyman yuvarlak yüzlü, ela gözlü, geniş alınlı, uzun boylu ve seyrek sakallıydı.

  Kanûnî Sultan Süleyman devri, Türk hakimiyetinin doruk noktasına ulaştığı bir devir olmuştur. Babası Yavuz Sultan Selim, onu küçük yaşlardan itibaren çok titiz bir şekilde yetiştirmeye başladı. Benzeri görülmemiş bir terbiye ve tahsil gördü. İlk eğitimini annesinden ve ninesi Gülbahar Hatun’dan (Yavuz Sultan Selim’in annesi) aldı. Yedi yaşına gelince tahsil için İstanbul’a, dedesi Sultan İkinci Bayezid’in yanına gönderildi. Şehzade Süleyman, burada Karakızoğlu Hayreddin Hızır Efendi’den tarih, fen, edebiyat ve din dersleri alırken, savaş teknikleri konusunda da öğrenim görüyordu.

  15 yaşına kadar babası Yavuz Sultan Selim’in yanında kalan Şehzade Süleyman, kanunlar gereği sancak istemesi üzerine, önce Şarki Karahisar’a oradan da Bolu, kısa bir süre sonra da Kefe sancakbeyliğine tayin edildi (1509).

  Yavuz Sultan Selim’in 1512 de tahta geçmesi üzerine İstanbul’a çağırılan Şehzade Süleyman, babasının kardeşleriyle mücadeleleri sırasında İstanbul’da kalarak babasına vekalet etti. Bu sırada Saruhan sancakbeyliğinde de bulundu. Babası Yavuz Sultan Selim’in ölümü üzerine, 30 Eylül 1520′de 25 yaşındayken Osmanlı tahtına geçti.

  Kendisinden başka erkek kardeşi olmadığı için tahta geçişi kolay ve çatışmasız oldu. Çok ciddi ve kendinden emin bir padişah olan Kanûnî Sultan Süleyman, azim ve irade sahibiydi. Yapacağı işlerde hiç acele etmez, gayet geniş düşünür ve verdiği emirden asla geri dönmezdi. İş başına getireceği adamlara, kabiliyet derecelerine göre görev verirdi. Zigetvar kuşatmasını idare ederken, 7 Eylül 1566 yılında 71 yaşında vefat etti.

  Kendisine “Kanûnî” denmesi, yeni kanunlar icad etmesinden değil, mevcut kanunları yazdırtıp çok sıkı bir şekilde tatbik etmesinden dolayıdır. Kanûnî Sultan Süleyman adaleti seven bir padişahtı. Mısır’dan gelen vergiyi haddinden fazla bulup, yaptırdığı araştırma sonunda halkın zulme uğradığını düşünmesi ve Mısır Valisini değiştirmesi bunun açık kanıtıdır.
   
  Son düzenleme: 6 Ocak 2011
 2. Cevap: kanuni sultan süleyman hayatının özeti

  Biraz dahaa uzun yokmu
   
 3. Cevap: kanuni sultan süleyman hayatının özeti

  Çok güzel olmuş.Teşekür ederim
   
 4. Cevap: kanuni sultan süleyman hayatının özeti

  çook güzel olmuş
   
 5. Cevap: kanuni sultan süleyman hayatının özeti

  güzel tavsiye ederim yazın
   
 6. yat kalk dua edin bunu bulamayanlardaa.......
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 30 Mayıs 2014
 7. çok güzel olmuş tüm arkadaşlarıma tavsiye ederim
   
 8. gayet güzel
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Aralık 2014
 9. bilgiler için teşekkür ederim
   
 10. :):)güzel olmuş tşk ederim ödevim bitti
   
 11. Çok teşekkür
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 3 Mart 2015
 12. biraz daha uzun olsa çok güzel olcak
   
 13. çok güzel olmuş ama çocuklarından ve eşlerinden de bahsedilseydi çook daha güzel olurdu emeğinize sağlık.. TEŞEKKÜRLER -
   
Yükleniyor...
- kanuni sultan süleyman Forum Tarih
Kanuni sultan süleyman öldükten sonra tahta kim geçti Osmanlı Tarihi 11 Haziran 2014
Şehzade Mustafa'nın Kanuni Sultan Süleyman'a Yazdığı Mektup Osmanlı Tarihi 18 Şubat 2014
Kanuni Sultan Süleyman Dörtlemesi Kitap Özeti Kitap özetleri 9 Haziran 2013
Kanuni Sultan Süleyman Belgrad’ın fethi Osmanlı Tarihi 23 Mart 2013