kanuni sultan süleyman dönemi olayları

'Bilgi Rehberi' forumunda Misafir tarafından 20 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

1. ben kanuni sultan süleyman zamanındaki kara,deniz savaşları ve antlaşmaların neler olduğunu merak ediyorum. : ) bana biran önce yardım ederseniz sevinirim... :)
    kanuni sultan süleyman dönemi savaşları kısaca kanuni sultan süleyman dönemi özeti

2. Cevap: kanuni sultan süleyman dönemi olayları

Kanuni son derece elverişli koşullarda tahta geçti.Saltanatta hak iddia edecek şehzade yoktu.
    Hazine ağzına kadar altınla doluydu.Güçlü bir donanma oluşturulmuştu.Yeniçeri birlikleri mükemmel denecek durumdaydı.Osmanlı Devleti hem doğuda hem batıda rakipsiz bir stratejik konuma kavuşmuştu.Memlükler tarih sahnesinden silinmiş, Saf eviler ve Venedikler sindirilmişti.Avrupa’daki Osmanlı topraklarına komşu durumda güçlü bir rakip yoktu.Bu nedenle Kanuni devri, Osmanlıların en parlak dönemidir.Osmanlı Devleti’nde Fatih’ten sonra geniş kanunlaştırma hareketleri I.Sultan Süleyman zamanında gerçekleştirildiğinden kendisi Kanuni olarak adlandırılmıştır.

İÇ İSYANLAR
    Kanuni Sultan Süleyman ,son derece elverişli bir ortamda tahta geçmesine rağmen,ilk yıllarına da bazı iç isyanlarla uğraşmak zorunda kaldı.
    Kanuni’nin karşılaştığı isyanların başlıcaları şunlardır.

a)Canberd Gazali İsyanı
    Canberd , Memlük komutanlarındandı. Mısır seferi sırasında Yavuz’a sığınınca Şam valiliğine atanmıştı.
    Yavuz’un ölümü üzerine Canberd , Şam’da bağımsızlığını ilan etti. Mısır’ı almak istediğse de isyanı bastırıldı.(1527)
    b)Ahmet Paşa İsyanı
    Ahmet Paşa,divanda 2.vezirdi.Ulus gereğince kendisinin sadrazam olması gerekiyordu. Oysa Kanuni, boşalan
    sadrazamlığa İbrahim Ağa’yı getirdi. Ahmet Paşa’yı da Mısır valiliğine atadı.
    Buna kızan Ahmet Paşa, Mısıra varır varmaz bağımsızlığını ilan etti. Fakat Padişaha bağımlı komutanlar ve yeniçeriler Ahmet Paşa ile mücadele ederek onu öldürdüler.(1525)
    c)Baba Zünnun İsyanı
    Yozgatlı(Bozoklu) olan Baba Zünnun bir vergi işinden dolayı isyan ederek Yozgat’ı işgal etti.
    Üzerine gönderilen birkaç paşayı yendiğsede sonunda yakalanarak idam edilince taraftarları dağıldı.
    d)Kalenderoğlu İsyanı
    Hacıbektaş soyundan gelen Kalenderoğlu, Yavuz zamanından beri sinmiş olan Şiileri etrafında toplamıştı.
    Bir vergi, işinden dolayı ayaklanma başladı.

Yavuz Selim zamanında dirliklerine el konulan Dul kadirli sipahilerin de katılımıyla ayaklanma oldukça büyüdü.
    Birkaç Osmanlı Paşasını yenen Kalender oğlu , sonunda Sadrazam İbrahim Paşa kuvvetlerine yenildi ve öldürüldü.(1527)
    Celali ayaklanmaları içinde dinsel içerikli son ayaklanmadır.