Kansız anjiyo nasıl yapılır

'Sağlık bilgisi' forumunda Esra Öztürk tarafından 23 Şubat 2016 tarihinde açılan konu

1. Kansız anjiyo nasıl yapılır
    Tıp ilerliyor. İnsanlık adına çok sevindirici bir olay bu. İnsanlar artık doktorlara gitmeye korkmuyorlar. Eskiden kalp ameliyatı vardı, daha sonra anjiyo, şimdi ise kansız anjiyo dönemi başladı. Kansız anjiyo son dönemlerde sık duyulan bir işlem. Çok kesitli bilgisayarlı tomografi yapılarak, koroner damarlar değerlendirmeye başlanılmıştır. Halk arasında buna kansız anjiyo ya da 6 saniyelik anjiyo denilmektedir. Doktorluk çok kutsal bir meslektir. Bunu bir yakınınız hastaneye düştüğünde daha iyi anlarsınız. Ben dedem kalp krizi geçirdiğinde daha iyi anlamıştım Ama o zaman dedeme önce anjiyo yapıldı. Çok sancılı bir şeydi.
    Kansız anjiyo nasıl yapılır.

Dedem anjiyo sonunda da çok acı çekti. Şimdi tıpın geldiği noktaya bakınca gerçekten insanlar adına çok güzel şeylerin yapıldığını görüyorum. 6 saniyelik bir anjiyodan bahsediyoruz. 4 saatlik bir açlıktan sonra, hastada toplardamar yolu açılarak, özel bir boya maddesi damardan verilerek kalp damarlarına ulaşılıyor ve görüntü alınıyor. Hasta sadece boya maddesi yüzünden bir sıcaklık hissediyor.
    Klasik anjiyo yarım saat kadar sürerken kansız anjiyo sadece 6 saniye sürüyor. Klasik anjiyoda hasta en az 6 saat yatakta yatarken, kansız anjiyoda hasta hemen ayağa kalkıp hatta işine bile gidebiliyor. Hastaların en çok psikolojisini bozanda hastane de yatmaktır. Kansız anjiyo ile hastaların morali de bozulmamaktadır. Kansız anjiyo ile damarların 3 boyutlu görüntüsü alınabiliyor. Ayrıca yüksek hızda, doğru tanı olanağını sağlıyor.