Kanın rengi neden kırmızıdır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda EyLüL tarafından 27 Eylül 2011 tarihinde açılan konu

 1. Vücudumuzdaki kanımız her bir hücremize oksijeni taşır. Çünkü yaşamayı devam ettirebilmemiz için hücrelerimizin oksijene ihtiyacı vardır. Bizler her nefes alışımızda kanımıza oksijen veririz ve kan da bu oksijeni hücrelere ulaştırır. Kanımızın içinde bulunan ve oksijeni hücrelerimize ulaştırdıktan sonra özel bir molekül bırakan “hemoglobin” molekülü vardır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerini çevreler ve oksijenle karışarak kan rengini oluşturur.

  Vücudumuzda dolaşan kanda birçok değişik madde ve hücre bulunur.Kanın her parçasın kendine has görevleri vardır.Kanın sıvı kısmına plazma adı verilir ve kanın yarısından çoğunu oluşturur.Rengi açık sarı ve sudan daha yoğundur.Böylece bir çok madde, içinde çözülebilir.

  Kan içerisinde dolaşan kan hücrelerine ek olarak protein, hastalıklarla savaşan antikorlar, pıhtılaşmayı önleyen fibrinojenler, karbon hidratlar, yağlar ve tuzları sayabiliriz.

  Kırmızı hücreler (Alyuvar) kana rengini verir.Sayılarının çokluğu nedeniyle, kanın rengi kırmızıdır.Yeni kırmızı hücre büyüdükçe ve ilikte yetişkin şekle geldikçe özünü yitirir, giderek daha fazla hemoglobin oluşturur.Hemoglobin ise kana kırmızı rengini veren maddedir.Kırmızı kan hücreleri yaklaşık 4 ay yaşar ve çoğunlukla dalakta parçalanır.Eskiyen veya yok olan hücreler yeni hücrelerle yenilenir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 21 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Kanın rengi neden Forum Tarih
Kanın görevleri kısaca Sağlık bilgisi 25 Eylül 2016
Aile işi dizisi Hakanın sözleri Eğlence 28 Mart 2016
Soru Meksikanın Resmi ve Tam adı nedi kısa Sorun Cevaplayalım 16 Mart 2016
Soru İngiltere Başkanının resmi konutundaki Larry adlı resmi görevli hayvan hangisidir Sorun Cevaplayalım 4 Mart 2016