Kanal tedavisi nasıl yapılır?

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 18 Ocak 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kanal tedavisi nedir nasıl yapılır? Kanal tedavisi hakkında bilgiler verirmisiniz
   
 2. Cevap: Kanal tedavisi nasıl yapılır?

  Dişin aletli (kanal eğeli) röntgeni alınarak kök boyları tespit edilir. Daha sonra pulpanın içinde bulunduğu kanal ya da kanallar yeterli genişliğe gelene kadar yaklaşık kök ucuna kadar kanal eğeleri genişletilir. Genişletme esnasında kanallar bol bol dezenfektan materyaller ile yıkanır.
  Genişliye kavuşan kanallar güta perka ve bir kanal dolgu patı ile doldurulur. Gütaları kanal içinde sıkıştırmak için plugger aleti kullanılır. Gütalar kök seviyesinden kesilir ve kanal dolgu maddesi taşan kısımlarda dikkatlice temizlenir.


  alıntı
   
 3. Cevap: Kanal tedavisi nasıl yapılır?

  Kanal tedavisi dişin sinirlerinin boşaltılması gerektiği durumlarda yapılır. Bu durumlar çürüğün çok fazla ilerlediği, dişin sinir dokusuna kadar gelip ağrı yaptığı, çeşitli travmalar ile dişin öldüğü , kök ucunda enfeksiyonların başladığı durumlarda kanal tedavisi yapılır.

  Kanal tedavi sayesinde diş fonksiyon ve estetik olarak ağızda devamlılığı sağlar. Kanal tedavi yapılmış diş ile çiğnemede herhangi bir sorun yaşanmaz. Kanal tedavisi görmüş diş ölü olduğu için beslenemeyeceği için zamanla kırılganlaşır. Kanal tedavisi uygulanan diş ömür boyu kullanılabilir bir diş değildir.

  [​IMG]
   
Yükleniyor...
- Kanal tedavisi nasıl Forum Tarih
Kanal Tedavisi Nedir Nasıl Yapılır Sağlık Rehberi 17 Mayıs 2016
Diş Kanal Tedavisi Nasıl Yapılır Hastalıklar 7 Mayıs 2011
Niçin Kanal Tedavisi Yapılır Hastalıklar 20 Nisan 2011
Kanal Tedavisi nedir-Kanal Tedavisinin Faydası (Yararı) Hastalıklar 2 Ocak 2011