Kan Uyuşmazlığı Nedir

'Türkçe Sözlük' forumunda Merve tarafından 28 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kan Uyuşmazlığı Nedir
  Kan Uyuşmazlığı Ne Demektir


  Kan uyuşmazlığı, anne ve babanın kan gruplarından yola çıkarak oluşacak olan bebek kan grubunun anne kanıyla uyumsuzluk göstermesi olasılığına verilen addır.

  [​IMG]

  Eğer bebeğin kan grubu elemanları anne kanı tarafından yabancı nesne olarak işlem görürse annenin kanındaki savunma mekanizmaları bebeğin kan grubu elemanlarına saldırıda bulunur. Bunun sonucunda bebeğin kanındaki hücreler parçalanmaya başlar ve çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

  Kan uyuşmazlığı çok çeşitli olabilmesine karşın en sık rastlanılan babanın Rh faktörünün pozitif olması ve annenin Rh faktörünün negatif olmasıdır. Bu durumda çiftler arasında bir uyuşmazlık vardır.
  Kan uyuşmazlığı olması mutlaka bebeğin hastalanacağı anlamına gelmez. Bebeğin kan uyuşmazlığından etkilenip etkilenmeyeceğ i öncelikle bebeğin kan grubunu daha sonra da annenin bebeğin bu "yabancı" olarak algıladığı kan hücrelerine saldırıp saldırmamasına bağlıdır.

  İlk gebeliklerde kan uyuşmazlığı nadiren problem yaratır. Sonraki gebeliklerde de gerekli önlemler alındığında kan uyuşmazlığının problem yaratması beklenmez.  Alıntıdır.
   
Yükleniyor...
- Uyuşmazlığı Nedir Forum Tarih
Kan uyuşmazlığı nedir ve nasıl oluşur Hastalıklar 11 Şubat 2012
Hamilelikte kan uyuşmazlığı nedir? Bebek Bakımı 16 Eylül 2011
Kan uyuşmazlığı nedir, kan uyuşmazlığı tedavisi Kadınca 22 Ekim 2010
Bebeklerde kan uyuşmazlığı nedir? Bebek Bakımı 11 Nisan 2009