Kan grupları nelerdir

Konusu 'Sağlık bilgisi' forumundadır ve HazaN tarafından 2 Şubat 2011 başlatılmıştır.

 1. HazaN Admin

  Kan grupları hakkında bilgi, Kaç çeşit kan grubu var, Kan gruplarının isimleri

  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur. Bundan bağımsız olarak, Rh değeri + veya - değerinde olabilir. Bu iki sistemin kombinasyonundan 8'li kan grubu tablosu oluşmuştur. Türkiye'de iki sistem yan yana yazılarak belirtilir. Örneğin; A türü kanda Rh değeri negatif ise, o kan için A Rh- grubu denir. Türkiye'de Kızılay'ın verilerine göre en fazla bulunan grup A Rh+'dir.RH faktörü ,Rhesus (rezüs) maymunun kanındaki antikorların var olup olmaması anlamına gelir.
  [​IMG]

  Kan Grupları nasıl oluşur

  Fenotip olarak A denilen grup aslında A0 veya AA olarak genotipe sahiptir.0 çekinik olduğu için fenotip olarak 0 olabilmesi için 00 genotipe sahip olması gerekir.

  Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 'dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi -- 'dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

  Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B 'nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.


Benzer konu başlıkları: grupları nelerdir
Forum Başlık Tarih
Sağlıklı Beslenme Besin Gruplarının Görevleri Nelerdir 17 Temmuz 2013
Sağlıklı Beslenme Besin Gruplarının Adları Nelerdir 16 Temmuz 2013
Sağlıklı Beslenme 5 Temel Besin Grupları Nelerdir 30 Nisan 2013
Sağlıklı Beslenme Besin Grupları Nelerdir 28 Şubat 2012
Sayısal Dersler Içeriklerine Göre Besin Grupları Nelerdir 27 Şubat 2012