kan grupları nasıl oluşur

'Ders çalışıyorum' forumunda zamaneanne tarafından 10 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

 1. kan grupları nasıl oluşur

  Kan Grubu, insan kanındaki antikorlara bakılarak, kanın özelliğini belirtmek için oluşturulmuş sınıflandırma sistemidir. A, B, AB ve 0 türleri mevcuttur.

  Çiftleşme sırasında anne ve babadan çocuğa genotipte bulunan gruplardan, 1 tanesi aktarılır.Hem anneden hem de babadan aktarılan genlerle çocuğun kan grubu ortaya çıkar. A ve B baskın gruplardır,bu grupların 0 ile oluşan genotiplerinde baskın gen, kan grubunu oluşturur.Anne babanın birinden A diğerinden B aktarılması durumunda her iki grup da baskın olduğundan bebeğin kan grubu AB olacaktır.Bir kişinin kan grubu 0 ise genotipi kesin olarak 00 ‘dır.Aktaracağı gen kesin olarak 0 olacaktır.Pozitif gruplar ise negatife baskın genlerdir.Aynı şekilde kan grubu negatif olan kişinin genotipi — ‘dir.Yani hem anneden hem de babadan negatif gen aktarılmıştır.

  Kan Grubu 0 RH NEGATİF olan kişi hem anneden 0 negatif, hem de babadan 0 negatif gen aktarılması sonucu oluştuğu için ,ortaya çıkması orantısal olarak çok düşük bir yüzdeye sahip olduğundan, toplumda bulunma oranı en düşük kan grubudur.Toplumda A veya B ‘nin orantısal olarak çok olma sebebi de baskın genler olmalarından kaynaklanmaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Ekim 2015
Yükleniyor...
- grupları nasıl oluşur Forum Tarih
Facebook Grupları Ne İşe Yarar? Sosyal Medya 16 Eylül 2013
Besin Gruplarının Görevleri Nelerdir Sağlıklı Beslenme ve Diyet 17 Temmuz 2013
Besin Gruplarının Adları Nelerdir Sağlıklı Beslenme ve Diyet 16 Temmuz 2013
Besin Grupları Süt Ve Türevleri Sağlıklı Beslenme ve Diyet 21 Mayıs 2013