Kamerunun Yönetim Şekli

'Ülkeler' forumunda ZORBEY tarafından 27 Haziran 2011 tarihinde açılan konu

1. Kamerunun Yönetim Biçimi
    Kamerunun Yönetim Şekli nedri
    kamerum yönetimi hakkında bilgi

Daha önce Doğu ve Batı Kamerun'un oluşturduğu bir federal cumhuriyet olan Kamerun birleşerek tek bir cumhuriyet şeklini aldı. Hâlen, 2 Haziran 1972'de yürürlüğe giren bir anayasayla yönetilmektedir. Ülkede normalde çok partili demokratik sistem hâkim olmakla birlikte iktidar partisinin ağırlığı her alanda hissedilmektedir. Devletin en üst yöneticisi devlet başkanı, hükümet başkanı ise başbakandır. 180 kişilik bir parlamentosu bulunmaktadır. Parlamento üyeleri ve yerel yöneticiler genel seçimlerle belirlenir. Cumhurbaşkanı da parlamento üyeleri, belediye meclisleri üyeleri ve danışmanlar tarafından seçilir. Kamerun, BM, İKÖ (İslâm Konferansı Örgütü), Afrika Birliği, Afrika Antiller ve Pasifik Sözleşmesi, IMF ( Uluslararası Para Fonu), İslâm Kalkınma Bankası gibi uluslararası örgütlere üyedir.

Siyasi partiler: Kamerun'daki siyasi partilerin başta gelenleri şunlardır: Demokratik Halk Hareketi: Batı ülkeleriyle iyi geçinmeye çalışan bir partidir. Bazı küçük partilerle işbirliği yaparak iktidarı elinde tutmaktadır. Sosyal Demokrat Cephe: Jhon Fru Ndi'nin liderliğindeki bu parti adından da anlaşılacağı üzere sosyal demokrasiyi savunan sol bir partidir. Muhalefetin başını çekmektedir.

İdari bölünüş: 10 ille, 49 ilçeden meydana gelir.