Kâlû Belâ dan beri müslümanız

'Dini Konular' forumunda Semerkand tarafından 9 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kâlû Belâ dan beri müslümanız
  İnsanlar Bu Dünyaya Nereden Gelmişlerdir?
  İnsanlar bu dünyaya, ruhlar âleminden gelmişlerdir. Allah, insanların bedenlerinden evvel ruhlarını yaratmıştır. Daha sonra her bir ruha ayrı bir beden elbisesi giydirerek onları şu dünyaya göndermiştir.
  İnsanlar Bu Dünyaya Niçin Gelmiştir?
  Allah'a îman ve O'na ibâdet için gelmiştir.

  Kur'ân-ı Kerîm'de bu hususta şöyle buyurulur:

  "Cinleri ve insanları, ancak beni tanıyıp îman etsin ve ibâdette bulunsunlar diye yarattım." (ez-Zâriyât, 56).

  İnsanlar Bu Dünyaya Ne Halde Gelirler?
  Bütün insanlar, bu dünyaya İslâm fıtratı üzere, yani, Müslüman doğarak gelirler. Sonradan büyüyünce herbiri ya kendi akıl ve iradesini iyiye kullanarak İslâm fıtratı üzere yaşamaya devam eder, Müslümanca bir hayat sürerler... Veya menfî çevrelerin te'sirinde kalarak, bu temiz fıtratlarını değiştirir, İslâm'ın dışında bir hayat sürmeye başlarlar. Bu hususa Peygamberimiz, bir hadîs-i şeriflerinde şu şekilde işaret buyurmuşlardır:

  "Her doğan, İslâm fıtratı üzere doğar. Sonra onu, anası - babası (yakın çevresi) Yahudî, Hıristiyan ve Mecusî yapar."

  Ne Zamandan Beri Müslümânız?
  Kâlû Belâ'dan beri Müslümanız.
  Kâlû Belâ Ne Demektir?
  Allah dünyayı ve içindeki varlıkları yaratmadan evvel, öncelikle gelmiş ve gelecek bütün insanların ruhlarını yaratmıştır. Bunları ruhlar âlemi denilen bir âlemde bir araya getirmiştir. Daha sonra hepsini birden huzurunda toplayarak kendilerine hitâben:

  - Ben sizin Rabbiniz değil miyim? diye sormuştur. Ruhlar da:

  - Evet, sen bizim Rabbimizsin, diye cevab vermişlerdir. "Ancak sana ibâdet eder, senden yardım dileriz" demişlerdir. İşte bu konuşmanın vuku' bulduğu zamana, Kâlû Belâ denir.

  Allah daha sonra insan ruhunun bu sözünde ne derece samimî ve doğru olduğunu ortaya çıkarmak için, şu dünyayı bir imtihan yeri olarak yaratmıştır. Ve her bir ruhu ayrı bir bedene yerleştirerek, onları belli zaman aralıklarıyla şu imtihan meydanına göndermiştir. Böylece insanın önüne iki yol açılmıştır:

  Ya akıl ve iradesini iyiye kullanarak Kâlû Belâ'daki gibi Allah'ı Rab tanımakta devam edecektir. Yahut da iradesini ve aklını kötüye kullanarak Rabbini ve Allah'ını inkâr edecek, O'na kulluktan kaçacak, şeytan'ın yoluna sapacaktır.

  Allah'a sonsuz şükürler olsun ki, biz Müslümanlar, Kâlû Belâ zamanında Rabbimize verdiğimiz sözde duran kimseleriz. İnşâallah son nefesimize kadar da bu sözümüzde durmaya devam edeceğiz.
   
Yükleniyor...
- Kâlû Belâ beri Forum Tarih
Kâlû Belâ ne demek,Kalu Bela Nedir Dini Konular 27 Mayıs 2011
Kâlû-belâ nedir? İslami Bilgiler 22 Şubat 2010
Baş belası temizlik El Becerileri 18 Haziran 2016
Karabela ve Gaddare osmanlıların kullandığı hangi silah türüdür Sorun Cevaplayalım 12 Kasım 2015