Kalp Krizi Kadınları Farklı Vuruyor

'Hastalıklar' forumunda Merve tarafından 23 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

 1. [​IMG]  Kalp Krizi Kadınları Farklı Vuruyor

  ABD'de yaklaşık bin hastanede bir milyondan fazla kişinin katılımıyla yapılan bir araştırma, kalp krizi geçiren kadınların yüzde 42'sinin şiddetli göğüs ağrısı şikayetinde bulunmadığını ortaya çıkardı.

  Araştırmaya göre kalp krizi geçiren kadınlar, göğüslerinde ağırlık, baş dönmesi ya da sırt, kol ve karna yayılan, yerini tam olarak söylemedikleri ağrıdan şikayetçi oluyor.

  Araştırma, göğüs ağrısı belirtisi vermeyen kalp krizinin genellikle doğru teşhis edilemediğini ve doğru tedavi edilmedikleri için 55 yaş altı kadınlarda daha fazla ölüme yol açtığını ortaya çıkardı.

  Kalp krizi, 55 yaş altı kadınların yüzde 14'ünün ölümüne neden olurken bu oran erkeklerde yüzde 10.
  "Journal of the American Medical Association" dergisinde yayımlanan araştırma, kalp krizinin en önemli belirtisi olan şiddetli göğüs ağrısını göstermeyen hastaların doktora başvurmakta geciktiğini, başvurduğunda ise yanlış teşhis sonucu vakit kaybettiklerini, dolayısıyla ölüm oranının yükseldiğini gösterdi.
  Öte yandan kalp krizi, kadınlarda daha az ve daha geç yaşlarda görülüyor. Kadınlarda kalp krizinin görüldüğü ortalama yaş, 74 olarak belirlendi. Bu yaş, erkeklerde 67.


  kaynak:hürriyet
   
Yükleniyor...
- Kalp Krizi Kadınları Forum Tarih
kalp krizi geçiren kardeşine ehliyeti olmadığı için hangi araçla 6 haftada gidebilmiştir Sorun Cevaplayalım 10 Kasım 2015
Fransa'daki Survivor'da Kalp Krizi Şoku Medya Bölümü 24 Mart 2013
Kalp Krizi Belirtileri Nasıl Olur? Hastalıklar 3 Ekim 2012
Sessiz Kalp Krizine Dikkat! Hastalıklar 25 Eylül 2012