Kalkınmada köyden mi, kentten mi başlamalı?

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 7 Aralık 2012 tarihinde açılan konu

1. Bizim ülkemiz bundan elli yıl önce tamamen bir tarım ülkesi durumunda idi.Cumhuriyetin kurulması ile birlikte sanayi alanına yatırımlar yapılmaya çalışılmışsa da bu tamamen devlet eliyle olan bir calışma idi çünkü halkın büyük sanayi yatırımları yapmak için yeterli sermaye birikimi yoktu ki bu nedenle devletçilik ilkesinin uygulanması zorunlu görüldü(atatürk ün ilkelerini özellikle günümüzde bir anlamı kalmamış olan devletçilik ilkesini bir başka konu olarak tartışabiliriz)

Günümüz toplumunda ülke ekonomisi sanayi alanında ki yatırım faaliyetleri ili dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinden biri haline geldi.ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmek istiyorsak dünya ülkelerinin yaptığı gibi bunu sanayi yatırımları ile gerçekleştirebiliriz.ekonomik kalkınmanın temelini sanayileşme oluşturmalı...
    ekonomi alanındaki kalkınma kırsaldan kente dogru ilerlemeli ;ekonomi alanındaki kalkınma için üretimgerekir.bunu pazarlayabilecek guc kenttedir ama ham madde olmadan var olan guc potansiyelini kullanamayız.ha ayrıca üretici kesimi(ki genel itibari ile kırsal alandaki vatandaslar ureticidir) tesvik edici politikalar uygulanırken tuketici kesimede sadece tuketmemek gerektiginide hatırlatmalıyız.
    toplumsal kalkınmada ise en önemli sorun 'cahiliyet'tir.ki cahillik kırsal alanda yada kenttedir diyemeyiz buyuzden bence toplumsal alanda kırsaldan kente yada kentten kırsala diye bir ayırım yapmak gereksizdir.toplumsal bir kalkınma için her noktaya her insana aynı anda mudahale edilmeye çalışılmalıdır.
    siyasal alanda bilmiyorum kentden mi başladılar yoksa kırsaldan mı ama hangi strateji uygulanıyorsa sanırım işe yarıyor cunku ben bilinçlenmiş bir toplum gözlemliyorum.