Kahve uyku açmaz

'Sağlık Rehberi' forumunda DiScOvErEr tarafından 7 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

1. kahve uykunuzu açmaz

Çoğu insan herhangi bir sebepten dolayı sabaha kadar çalışmak zorunda kaldığında veya sabah uykusunu açmak için kahve içer. Bazı kişiler'de de sabah kahvesi alışkanlık haline gelmiştir. Benim tanıdığım sabahları kahve içmeden tam olarak uyanamadığını söyleyen ve bunu bir alışlanlık haline getirmiş olan bir çok insan var mesela. Fakat ben kahvenin uyandırıcı etkisi olduğuna pek inanmıyordum. Çünkü gece kahve içtiğim de bırakın uykumu açmayı, nedense her defasında uykumu getirmiştir.

Sabahları da o meşhur uyandırıcı etkisi bana hiç tesir etmedi. Zaten yaklaşık 1 aydır kahve ve bazı alışkanlıklarımı reflü'den müzdarip olduğum için bıraktım.

Geçen günler'de de The Journal Neuropsychopharmacology isimli bir tıp dergisinde yayınlanan çalışmada, üniversitenin deneysel psikoloji bölümünde görevli araştırmacılar, birçok kişinin kafeinle uyandığını söylese de bunun böyle olmadığını, gerçekte kafein seviyesinin düşmesinden kaynaklanan yorgunluğun etkilerinin tersine çevrilmesinden kaynaklandığını ifade etmişler. Kısacası kahve uyku kaçırır mı? Sorusun cevabını da vermişler. Bu demek oluyor ki kahve be uyku kaçırır ne de açar.

379 kişi üzerinde gerçekleştirilen bu araştırmada, uzmanlar ayrıca bunalıma genetik yatkınlığı olanların kahve içmekten kaçınmadıklarını da bulmuş. Hatta bu kişilerin daha çok kahve tükettikleri saptanmış.

İngiltere'nin Bristol Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmada da çay, kahve ve diğer kafeinli içecek tüketen kişilerin kafeinin uyarıcı etkilerine karşı bağımlılık oluşturduğu tespit edilmiş.

Ayrıca 2004 yılında Amerika'da yapılmış olan bir araştırmanın sonucuna göre kahvenin zararları ve faydaları şöyle sıralanmış:

Kahvenin Zararları:

Kalp: Aşırı kahve tüketimi kalbin ritmini olumsuz yönde etkiliyormuş. Kahvenin içerdiği kafein fazla tüketildiğinde, kalpte ritim bozuklukları meydana gelebiliyormuş. Düzensiz kalp atışları kalp çarpıntısına ya da taşikardi gibi rahatsızlıklara neden olabiliyormuş. Doktorlar özellikle kalp hastalarının sınırlı miktarda kahve içmelerini tavsiye ediyor.

Tansiyon: 2003 yılında Edinburgh Üniversitesi uzmanlarının yaptığı bir araştırmayla, kahvenin tansiyona olan etkisiyle ilgili görüşler yeni bir ivme kazandı. Düzenli olarak günde dörtbeş bardak kahve içenler üzerinde yapılan araştırmalarda kandaki basınç, yani tansiyon hızla yükselmiş. Yapılan testlerde, yüksek miktarda kahve tüketiminin tansiyonu hızla yükselttiği görülmüş.

Mide: Kahve, ülser gibi mide rahatsızlıklarına neden olmasa da, bu hastalıkların varlığında kötüleşmesini tetikliyor. Kahve, midenin asit salgılamasını uyarıyormuş.

Şeker hastalığı: Açıklanan iki raporda; kafeinin Tip 2 şeker hastalığı üzerindeki etkileriyle ilgili olarak farklı görüşlere yer verilmiş. Amerika’da yapılan araştırmalarda, yemek zamanlarında yükselen kan şekeriyle birlikte tüketilen kahvenin şeker hastalığını olumsuz yönde etkilediği ortaya çıkmış. İngiltere ise, yapılan bu araştırmanın yetersiz olduğunu ve Tip 2 şeker hastalığının kahveden olumsuz yönde etkilenmediğini açıklamış. Uzmanlar kahvenin içindeki kafeinin değil, minerallerin şeker hastalığına karşı koruyucu bir etkisi olduğunu savunuyorlarmış.

Su kaybı: Uzmanların bir kısmı kahvenin vücutta sıvı kaybına neden olduğunu savunurken, bir kısmı da bu kaybın önemsiz derecede az olduğunu savunuyorlarmış.

Migren: Kahve uzun zamanlardan beri migreni tetikleyen uyarıcıların başında sayılıyormuş. Kahvenin bileşenlerinin beyinde bulunan kan hücrelerini tetikleyerek migrene neden olduğu, araştırmalarda görülüyormuş.

Vitamin ve mineral kaybı: Kafein, vücudun demir ve diğer besinleri emmesini engelliyormuş. Ayrıca, kalsiyumun idrar ile vücuttan atılmasına neden oluyormuş. Bu da osteoporoz (kemik erimesi) riskini artırıyormuş.

Doğurganlık: Kafeinin doğurganlığı olumsuz yönde etkilediği biliniyormuş. Günde üç fincan veya daha fazla kahve içmek, kadının doğurganlık oranını azaltıyormuş. Çünkü aşırı miktarda kafein tüketimi yumurtlamayı olumsuz etkiliyormuş. Bu konuda çarpıcı bir başka sonuç ise, Brezilya’dan gelmiş. Brezilya’da bulunan Sao Paulo Üniversitesi uzmanlarının yaptığı araştırmalarda, her gün düzenli olarak kahve içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha güçlü spermleri olduğu kanıtlanmış. Kafeinin spermin üzerinde uyarıcı etkisi olduğunu savunan uzmanlar, bunun merkezi sinir sisteminde de aynı etkiyi gösterdiğini iddia ediyorlarmış.

Hamilelik: Kafeinin anne karnındaki bebeğe zararlı olduğu biliniyormuş. Uzmanlar, hamile kadınların günlük kafein tüketme sınırlarının 300 mg olduğunu belirtiyorlarmış.

Kahvenin Faydaları:

Kanser: Yeşil ve siyah çay gibi, kahve de antioksidanlar içeriyormuş. Bu da kansere yol açan hücrelerin çoğalmasını engelliyormuş.

Baş ağrıları: Migreni olumsuz yönde etkileyen kahve, şaşırtıcı bir biçimde baş ağrısına iyi geliyormuş. Baş ağrısı ilaçlarında bulunan bazı maddeleri içeren kahve, ağrı kesicilerle kıyaslandığında, yüzde 40 oranında baş ağrısında daha etkili oluyormuş.

Beyin uyarımı: Kahve konsantrasyona yardımcı oluyormuş. Yapılan araştırmalarda, okul çağındaki çocukların az miktarda kahve ile süt içtiklerinde sabahki derslerinde daha başarılı oldukları görülüyormuş.

Karaciğer sağlığı: Düzenli kahve içenlerin siroz gibi karaciğer rahatsızlıklarından daha az şikayet ettiği görülüyormuş.

Safra taşları: Kadın vücudu erkeğe kıyasla iki kat daha fazla safra taşı üretiyormuş. Günde dört bardak kahve içen kadınların içmeyenlere oranla yüzde 25 daha az safra taşından şikayet ettiği kanıtlamış.

Cilt: Yapılan çalışmalarda bilinenin aksine; kahvenin selülite karşı faydalı olduğu görülüyormuş.

2. Cevap: Kahve uyku açmaz

Aşırı kafein uyku açmak yerine kış uykusuna yatırabilecek kadar ters etki yapıyormuş diye duymuştum..:) Fekat selülit konusunu ilk defa duyuyorum :f40:

3. Cevap: Kahve uyku açmaz

Evet Kafein Bağlama İçin Konur Kahve vs. Gibi İçeceklere.Ter Etki Yaparsa Uyku Moduna Geçirebiliyomuş İnsanı=)

4. Cevap: Kahve uyku açmaz

Nasıl uyku yapmıyor.Ben akşam 7 den sonra kahve içsem o gece 2- 4 nöbeti tutuyorum :)