Kağıdı kim buldu kısa bilgi

'Okulistik' forumunda Yasemin tarafından 16 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kağıdı kim buldu kısaca bilgi


  Çok eski tarihlerde kağıt bulunmadan önce yazılar, taş levhalara, balçık kalıplara veya tahta üzerine yazıyorlardı. Hatta, ağaç yaprakları bile, gerektiğinde yazı yazılabilecek bir yüzey olarak kullanılabiliyordu.

  Kağıt ingilizcede Paper olarak isimlendirilir. Paper kelimesi köken olarak Eski Mısırda üzerine yazı yazmak için kullanılan Papirüsten papyrus gelmektedir.

  T'sai Lun

  Kâğıt, M.Ö. 105 yılında Çin’de imparatorun danışmanı olarak görev yapan T’sai Lun adında bir saray mensubu tarafından icat edilmiştir. T’sai Lun Ağaç kabukları, bez parçaları ve diğer lifli malzemeleri özlü ve yumuşak bir hamur haline gelinceye kadar dövüp, elde ettiği hamuru geniş bir tekne içinde suyla karıştırarak ilk mekanik odun hamurunu elde etmiştir.

  tsai-lun-kagit.

  M.S. 7. yüzyıla kadar Çinliler, kâğıt yapımında kullandıkları formülü büyük bir gizlilik içinde sakladılar. Ancak, bu formül önce Japonların, sonra da Arapların eline geçti. Endülüs Emevilerinin 711 yılında İspanya’yı işgal etmeleri üzerine Avrupa’ya geçti. En eski kâğıt, yapımında tahta, saman ve bez kullanılmasına karşın “bez parşömen” olarak adlandırılıyordu.
  kagidi-kimbuldu-.
   
Yükleniyor...
- Kağıdı buldu kısa Forum Tarih
Kağıdı Kim Buldu Ders notları 16 Haziran 2012
Duvar Kağıdını Kim Buldu Ders notları 17 Nisan 2012
İskambil Kağıdını kim buldu, İskambil kağıdının icadı Ders notları 26 Ocak 2011
Kopya kağıdını kim buldu, Kopya kağıdının icadı Ders notları 25 Ocak 2011