Kadir Gecesinin Önemi Özet

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Merve tarafından 8 Ağustos 2012 tarihinde açılan konu

 1. Kadir Gecesinin Önemi

  Kadir Gecesinin Önemi Nedir

  Kadir Gecesi, Muhammed aleyhisselamın ümmetine mahsus bir gecedir. Başka peygamberlere böyle bir gece verilmemiştir. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allah Kadir gecesini ümmetime hediye etti, ondan önce kimseye vermedi.) [Deylemi]

  Peygamber efendimiz, daha önceki ümmetlerden bin sene cihad eden insanları düşünüp, benim ümmetimin ömrü kısadır, az ibadet ederler diye üzülünce, Allahü teâlâ, (Kadir gecesi senin ve ümmetinindir) buyurup Habibinin kalbini ferahlandırdı. Hem de Kadir gecesi, her Ramazan ayında gelir.

  Resulullah efendimize kendisinden önceki insanların ömürlerinin ne kadar olduğu bildirilince, kendi ümmetinin ömürlerini kısa buldu, uzun ömürlü olan diğerlerinin işledikleri salih amelleri işleyemezler diye düşününce, Allahü teâlâ Ona bin aydan hayırlı olan Kadir gecesini ihsan etti. (İ. Malik)

  Resulullah efendimiz, (Beni İsrail peygamberlerinden 80 yıl Allahü teâlâya ibadet eden oldu) buyurunca, Eshab-ı kiram hayret ettiler. Bunun üzerine Cebrail aleyhisselam gelip; “Ya Resulallah, senin ümmetin bu peygamberlerin, 80 yıllık ibadetine şaşarlar. Allah sana ondan iyisini gönderdi” diyerek, (Kadir gecesi, bin aydan hayırlıdır) mealindeki âyeti okudu. (Tefsir-i Mugni)


  alıntı
   
Yükleniyor...
- Kadir Gecesinin Önemi Forum Tarih
Kadir Gecesinin Müslümanlar için önemi nedir Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016
Kadir gecesinin anlam ve önemi kısaca Mübarek Gün ve Geceler 23 Haziran 2015
Kadir Gecesinin Manası Ve Önemi Mübarek Gün ve Geceler 7 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Önemi Kısa Mübarek Gün ve Geceler 6 Ağustos 2012