Kadir Gecesinin Anlamı Nedir Kısaca?

'Mübarek Gün ve Geceler' forumunda Burcu tarafından 1 Haziran 2014 tarihinde açılan konu

  1. Kadir gecesi kesin olmamakla birlikte Ramazan ayının 27. gecesi olarak kabul edilmektedir. Kesin olmamasının sebebi ise kitabımız Kur'an-ı Kerim'de kesin bir tarih verilmemiş olmasıdır. Ramazan ayının son on günü içinde bir gün olarak söylenegelmiş ancak bazı hadislerde "Onu yirmi yedinci gecede arayınız" şeklinde bir meal bulunmuştur.

    Ramazan ayının son on gününden her hangi bir gün olan ancak Müslümanların 27. gece olarak kabul edip kutladığı Kadir Gecesi ile ilgili Kur'an-ı Kerim'de "Şüphesiz. biz o Kur'an'ı Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen bilirmisin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır . Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede Rablerinin izniyle hertürlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir" (Kadir97\1-5) denilmektedir.

    Kutsal kitabımız Kur'an-ı Kerim ilk olarak Kadir gecesinde inmeye başlamıştır. Kadir Gecesi hüküm gecesi demektir. Duhan Suresinde açıklandığı üzere İlâhi takdirce belirtilen hükümler Kadir Gecesinde ayırdedilir.
     
Yükleniyor...
- Kadir Gecesinin Anlamı Forum Tarih
Kadir Gecesinin Sözlük Anlamı Türkçe Sözlük 10 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Kısaca Anlamı Mübarek Gün ve Geceler 6 Ağustos 2012
Kadir Gecesinin Anlamı Kısaca İslami Bilgiler 31 Temmuz 2012
Kadir Gecesi - Önemi - Anlamı - Kadir Gecesinin Fazileti Sorun Cevaplayalım 26 Ağustos 2011