Kadınların Teknolojideki yeri ve merakı

'Teknoloji Haberleri' forumunda Eylem tarafından 17 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Eylem

Eylem Editör Site Yetkilisi

Kadınların Teknolojideki yeri ve merakı

Erkekler kendilerini her zaman teknoloji müdürü olarak görüyorlar. Onlar her zaman her şeyin en doğrusunu bilirler. En teknolojik ürünü kullanamadık diye neden hep erkeklerden yardım alıyoruz. Ya da biz teknolojik ürünlerde hata yapınca erkekler neden aşağılıyor bizi?

Bizde gayet güzel teknoloji kullanabiliriz. Telefon da ki takvimlerimizi yıl dönümlerimizi yazarız, yüzümüze yaptığımız maskenin yıkanma zamanını alarm kurarız, marketten alacağımız pasta malzemelerini telefona not alırız. Kullanırız da kullanırız biz de kullanırız teknolojiyi ne olmuş ki? Çok da kullanılacak yararlı teknoloji göremiyorum ayrıca. Kendi kendine park eden arabadan aldınız bize de kullanmadık mı? Topuğu portatif uzaktan kumanda ile takılıp çıkartılan ayakkabı aldınız da kullanmadık mı? Tırnaklarımıza manikür yapan, saçımızı boyayan fön çeken robot aldınız da kullanmadık mı? Evi temizleyip yemek yapan ev yardımcı kitlerinden aldınız da kullanmadık mı? Kullanırdık, rahatımıza düşkünüz vesselam… Kadınların en çok kullandığı teknolojiyi düşünürken birden aklıma internetten alışveriş geldi. Bu nasıl bir teknolojidir? Tamamen kadınların alışveriş duygularına yönelik düzenlenmiş büyük bir operasyon. İlk kim icat etti acaba bunu? Örneğin soğukta ya da sıcakta dışarıda gezmek zorunda kalmadan oturduğunuz evde rahatça siteleri gezip yeni trend ürünleri tek tıkla sipariş verip kargoyla ayağınıza kadar gelmesi büyük bir teknoloji. Biz bunu kullanırız. Görüntülü konuşma da kıskanç kadınlarımız için müthiş bir teknoloji. Tatlı dil ile eşlerine en üst seviyede ki telefonu aldırıp olur olmadık zamanlarda “alo aşkım neredesin etrafı gösterir misin” demekte ustayız. Yalnız yaşayan kadınların ise en sadık arkadaşları siri! “Siri kırmızı etek bana yakışır mı?”, “siri sence terfi etmeyi hak ediyor muyum?”… bir başka kadınlar için icat edildiğini düşündüğüm teknoloji ise park sensoru. Çünkü biz kadınlar araba kullanmayı severiz. Park etme konusunda biraz eksik olabiliriz ama olsun sağ olsun teknoloji üreticileri bizleri unutmayıp park sensoru icat etmişler. Biz bunu da kullanırız. Google arama motoru da kadınlar için üretilmiş bir başka teknoloji. “elmalı kurabiye nasıl yapılır”, “Eşim eve geç geliyor, beni aldatıyor mu?”, “Yüzde ki sivilce lekeleri nasıl geçer” gibi sorularımızı da sadece Google çekiyor. Helallik istemek lazım.

Kadınlar bunu beğendi…

Sağlıcakla Kalın…