Kadınların saçlarını örtmeleri farz mıdır?

'İslami Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 29 Ocak 2014 tarihinde açılan konu

 1. Kadınların saçlarını örtmeleri farz mı  Ey Peygamber, hanımlarına, kızlarına ve mü'minlerin hanımlarına söyle! Baş ve boyunlarını örtmek için cilbablarını üzerlerine alsınlar.

  (Ahzab, 33/59).

  Tesettürün dinen makbul olabilmesi için birkaç şartı vardır, onlara ri'âyet etmek gerekir:

  1. Elbisenin vücudu gösterecek tarzda ince,
  2. Nazar-ı dikkati çekecek kadar süslü ve renkli,
  3. Vücudun hatlarını gösterecek şekilde dar olmaması gerekir.

  Baş da dahil tamamen örtünmek tarih boyunca kadınların temel hakkı ve özgürlüğüydü. Özgürlük giyinmek değil, örtünmektir. Peygamberimiz döneminde bile Mekke müşrikelerinin başı hatta yüzleri bile örtülüydü. Peygamberimiz yeni iman etmiş kadınlardan biat alırken yüzleri dahi kapalı olduğu için, kim oldukları belli olmuyordu. O dönemde örtülü olmak hür olmanın, açık-seçik giyinmek de cariyeliğin alametiydi.

  Kadının yabancı erkeklerin yanında giymiş olduğu tenin rengini belli edecek ve gösterecek şekilde ince ise bununla örtünme gerçekleşmiş olmayacağından giyilmesi caiz olmaz. Bu giyecek, bir elbise, gömlek ve etek olduğu gibi, başörtüsü ve çorap da olabilir. Fakat gerek çorap olsun, gerekse başörtüsü ve diğer giyecekler olsun kalın oluyor da, altını göstermiyorsa böyle bir elbisenin giyilmesi caizdir. Çünkü çorap ve başörtüsü ne kadar kalın olursa olsun mutlaka bacağın ve başın şeklini belli edecektir. Fakat vücudun azalarını iyice belli edecek şekilde giyilen dar pantolon ve dar gömlekle namaz sahih olsa da, bakanların dikkatini çekip tahrik edeceğinden meşru görülmez. Merhum İbn-i Âbidin de eserinde bu hususa işaret etmektedir.
   
Yükleniyor...
- Kadınların saçlarını örtmeleri Forum Tarih
Kadınların saçlarını boyaması caiz mi? Bunları biliyormusunuz 21 Mayıs 2013
Kadınların Teknolojideki yeri ve merakı Teknoloji Haberleri 17 Mayıs 2016
Kadınların en çok zaman harcadığı şey Kadınca 16 Mayıs 2016
Kadınların Beyni Daha İyi Çalışıyor Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016