Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar!

'Zaman Tüneli' forumunda Eylem tarafından 16 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

 1. Eylem

  Eylem Editör Site Yetkilisi

  Kadın ve erkek beyni arasındaki farklar!

  [​IMG]
  Araştırmacıların yaptıkları araştırmalar sonucunda kadın ve erkek beynindeki farklılıkların neler olduğu konusunda bir sonucca varıldı.Yapılan bu araştırmalar neticesinde kadın ve erkek beynindeki farklılıklar nelerdir?

  Araştırmaya göre, beyindeki sinirlerin bağlarındaki fiziksel farklar, erkeklerde yüzde çıkan tüyler, kadınlar da ise göğüslerin büyümesi olarak görülen ikincil cinsiyet karakteristiklerin oluştuğu ergenlik döneminde ortaya çıktığı görülüyor.

  Bilim adamları iki cinsiyetin beyinlerindeki fiziksel farkların, ‘erkeklerin, haritada yön bulmak ve kas kontrolü gibi konumsal alanlarda neden kadınlardan daha iyi olduğunun; kadınların ise, neden hafıza ve önsezi gibi sözel alanlarda erkeklerden daha iyi olduğunun’ anlaşılabilmesinde önemli rol oynayacağını söylemekteler.

  Araştırmacılar beyinlerdeki bağlantıların kadın ve erkeklerde farklı olduğu sonucuna vardıklarını ve fonksiyonel deneylerin, kadın ve erkeklerin bazı görevleri yerine getirirken beyinlerinin değişik bölümlerini kullandıklarını gösterdiğini söylüyorlar.

  Ayrıca kadınlarda bağlantıların, beynin iki yarısında, sağ ve sol tarafları bağlayacak şekilde düzenlendiğini belirten araştırmacı, erkeklerde ise bağlantıların ön ve arka taraf arasında dizildiğini söyleniyor.

  Erkeklerin ‘harita okumak gibi motor becerileri’ ve konumlandırmayla bağlantılı yeteneklerinin kadınlardan daha gelişmiş olduğunu belirten gazete, kadınların da ‘bir kelime veya birinin yüzünü hatırlamak’, empati yeteneğinin ölçüldüğü sosyal idrak testleri ve ‘duygusal zeka’ testlerinde erkeklerden daha iyi olduğunu yazıyor.
   
Yükleniyor...
- Kadın erkek beyni Forum Tarih
kadın beyni mi erkek beyni mi daha ağırdır? Kısa Bilgiler 9 Haziran 2013
Erkek Ve Kadın Beyni Arasındaki Fark Kısa Bilgiler 5 Ekim 2012
Erkek ve Kadın beyni Eğlence 23 Ekim 2010
Erkeklerin Kadınlarda Nefret Ettiği 5 Şey Zaman Tüneli 16 Mayıs 2016