Kadınca Kadın olmak zordur

'Kadınca' forumunda Sezen tarafından 5 Mayıs 2016 tarihinde açılan konu

1. Sezen

Sezen Editör

Kadın olmak zordur

Başlığı atarken bile zorlandım. Hayatın kendisi zorken bir de kadın oldun mu daha da zorlaşan bir yaşam seni beklemektedir. Cinsiyet ayırımı ne kadar da kendini hissettiriyor. Kadınsın onu yapamazsın, kadınsın bunu yapamazsın. Kadınsın gece dışarı çıkamazsın, ama kadınsın eşinden, babandan, sevgilinden hatta hiç tanımadığın birinden şiddet görebilirsin. Ne kadar normal değil mi?

Kadınsın zayıfsın, ama kadınsın eve gelen 15 litrelik damacanayı sırtına alabilirsin, koltukların yerini değiştirebilirsin, evin erkeğinin beli ağrıyordur değil mi? Sanırsın erkek felç olmuş da köşede oturuyor. Kadınsın fazla gülmemelisin, hafif zannederler, ama kadınsın çokta güzel ağlayabilirsin, hatta ağlamaktan gözlerin şişer, burnun akarda kimse demez ki bu kadar ağlamana değmez. Kadınsın temiz olman gerekir, ama erkek öylemi, göbeğini kaşır, dişlerini fırçalamaz, çoraplarını değiştirmez bunların hepsi normal hatta övünülecek bir şeymiş gibi birde güzel övünülür. Toplum her şeyi ne de güzel ayrıştırmıştır. Hepimiz de kabul etmişizdir. Etmezsek ne olacak ki sonunda dayak yeme korkusu vardır değil mi? Acaba karşı gelsem, isyan etsem diye her gün aklından geçiren kadın, ya beni boşarsa korkusuyla her şeyi sineye çekmeye başlıyor. Boşasın ne olacak demeyin, ya çalışmıyorsa kadın ne yapsın, ya çocukları varsa, ya ailesi sahip çıkmıyorsa, ya tek başına yaşamaktan korkuyorsa. Çocuk yaşta korkutmadılar mı kadınları. Kapı arkasından biri çıkar, kötü amcalar kaçırır, erkeklere güvenme, düşersen sakat kalırsın seni kimse almaz evde kalırsın, daha saymakla bitmez. Bence bütün kadınların çocukluğuna inip, nasıl bir şiddete maruz kaldılar araştırılmalı. Erkek çocuklarına sen erkeksin yaparsın, sen erkeksin korkamazsın, sen erkeksin vur gitsin diyen bir ailede aynı cesareti neden kız çocuklarına vermediler ki.

Tamam, erkek çocukları da çok sağlıklı yetişmemiş onu da kabul etmek lazım. Sağlıklı olmadıkları yaşadığımız hayatı kadınlara zindan eden erkekleri gördükçe, duydukça, okudukça daha iyi anlayabiliyoruz. Aileler belki erkek çocuklarını daha güzel yetiştirseydiler, belki bugün kadın olmak zordur başlığını atmak zorunda kalmayacaktım. Kadınlara kıymayın efendiler diyen kimdi hatırlamıyorum. Ama bu sözün billboardlara da sürekli yazması gerekiyor. Onlar kadın, onlar anne, onlar eş, onlar arkadaş, onlar sevgili, onlar dağınık düzenin toparlayıcıları. Kadın olmak zor olmasaydı, şimdiki toplumun düzeni de çok farklı olurdu. Bırakın kadınları hayatlarını istedikleri gibi yaşasınlar. Onlar mutlu oldukları zaman her tarafta inanın çiçekler açacaktır.