kaderi kim yazar

'Soru Cevap' forumunda SümbüL tarafından 2 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Kader ikiye ayrılmaktadır; insan iradesiyle ilgili olmayanlar ve insan iradesiyle ilgisi olanlar. Mesela, insanın göz rengi, erkek mi dişi mi olacağı vs. birinci kısma girer ve hiç bir kimse bunlardan sorumlu değildir. Diğeri ise bu dünyada imtihan için gönderildiğimizden dolayı bizler ne istiyorsak Cenab-ı Hak ona göre bazı şeyleri halk ediyor, yaratıyor. Mesela, ezan okununca nefsini gemlemiş olan birisi camiye gider. Diğeri, nefsinin peşinden giden ise meyhaneye doğru gitmektedir. İşte bunu isteyen insanlardır, yaratan ise Rabbimiz Halıkımızdır.

  Dünyaya gelen her insan bir kader programına tabidir. İnsanın ne yapacağını, başına ne geleceğini Yüce Allah ezeli ilminde biliyor. Ancak Allah’ın bilmiş olması, insanın o işi yapmasını zorlamaz. Çünkü Allah, insanın önüne seçenekler koymuştur. İnsan kendi iradesini kullanarak, hangi yolu tercih ederse, Allah onu yaratır. Dolayısıyla sorumlu olan insanın kendisidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Temmuz 2014
 2. kader, Allah-ü Teala’nın olacak olan bütün her şeyi önceden bilmesi kaza da bu bilinenin vakti ve zamanı gelince vuku bulması, olmasıdır.Allahtan başka kimse tarafından yazılacak birsey değildir
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Temmuz 2014
Yükleniyor...
- kaderi yazar Forum Tarih
Kaderimin Yazıldığı Gün Dizi Oyuncuları Popüler Diziler 2 Mayıs 2014
Kaderimde Hep Güzeli Aradım Şarkı Sözü Şarkı Sözü 16 Ocak 2013
Hande Yener Kaderimin Oyunu Şarkı Sözleri Şarkı Sözü 1 Ekim 2012
Veli Çelik Kaderimin Oyunu Şarkısı Sözü Bir Şarkısın Sen 28 Temmuz Medya Bölümü 28 Temmuz 2012