Kadercik,Gelincik

'Güncel Bilgiler' forumunda MisLinA tarafından 24 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

1. Dünya’ya gelmek insanın elinde olmayan bir olay.

Ama bu Dünya’da yaşamak insanın elinde olan bir olaydır. İnsanların bir kısmı kendilerine sunulan bu hayatı yaşarken, istedikleri bir yaşam için mücadele ederken, bazıları ise kendilerini hayatın akışına bırakırlar. Adına da Kader derler.

Oysa hiç bir başarılı insanın şimdiki başarılı konumuna gelmek için kaderine razı olarak yaşadığı görülmemiştir.

İki öğrenci düşünün; birisi sürekli derslerine çalışıp, bu konuda kendisini geliştirmek için uğraşmakta, diğeri ise “kaderim ne ise o” diyerek derslerine çalışmadan başarı beklemektedir. Sizce başarılı olma ihtimali yüksel olan öğrenci hangisidir. Elbette çalışan öğrenci diyeceksiniz.

Bu örnek her alanda geçerlidir. İş hayatı, öğrencilik, Evlilik v.s.

İnsan önce ne istediğini bilmelidir. Kendisine, geleceğine dair bir hedefi olmalıdır. Hayattan istedikleri ve istemedikleri konusunda net olmalıdır. Elde edebilecekleri veya edemeyecekleri konusunda gerçekçi olmalıdır. Elde edemeyeceklerinin hüsranını yaşamak yerine, Elde edebileceğinin en iyisine sahip olmak için gayret göstermelidir.

Hiç kendinizi sorguladığınız oldumu? Ya da en son ne zaman sorguladınız.

Ben kimim?
    Hayattan beklentilerim nedir?
    Kapasitem nedir?
    Şu andaki durumumdan mutlumuyum?
    Hedeflerim nedir? V.s.

Bunların cevabını verdiğinizde yüzünüzde bir gülümseme oluyorsa, kalbinizde bir mutluluk hissediyorsanız sorun yok demektir.. Ama cevaplarınız net değilse, içinizde bir sıkıntı hissediyorsanız hiçbir şey için geç kalmış sayılmazsınız.

Unutmayın bu Dünya’yı yaşamak, mutlu yaşamak sizin elinizde. Yeterki kaderin rüzgarına değil, gerçeklerin, mutlululuğun rüzgarına yelken açın…

2. Teşekkürler MisLinA ben önce insanın üstüne düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini fakat tüm cabalara ramen bir şeylerin olmamasını kadere bağlıyorum..Yani Kadere inanıyorum..

Güzel bir yazıydı:f40:

3. emegine saglık MislinA

4. emeğine sağlık saol MİslinA abla