Kabir azabı ruha mı yoksa bedene mi uygulanır?

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 13 Ağustos 2011 tarihinde açılan konu

 1. Ölüm yokluk değildir. Daha güzel bir alemin kapısıdır. Nasıl ki, toprak altına giren bir çekirdek, görünüşte ölüyor, çürüyor ve yok oluyor. Fakat gerçekte daha güzel bir hayata geçiş yapıyor. Çekirdek hayatından ağaçlık hayatına geçiyor.

  Aynen bunun gibi, ölen bir insan da görünüşte toprağa giriyor, çürüyor ama geçekte berzah ve kabir aleminde daha mükemmel bir hayata kavuşuyor.

  İmanlı bir insan iyileşmeyen bir hastalıktan ölürse şehittir. Böyle şehitlere manevi şehit diyoruz. Şehitler ise kabir hayatında serbest dolaşırlar. Kendilerinin öldüğünü bilmezler. Sanki yaşadıklarını zannederler. Sadece daha mükemmel bir hayat yaşadıklarını bilirler. Peygamberimiz (asm), "Şehit ölüm acısını hissetmez." buyurur.

  İmanlı ölen ve kabir azabı görmeyen insanların ruhları serbest dolaşır. Bu sebeple pek çok yere gidip gelebilirler. Bir anda çok yerde bulunabilirler. Aramızda dolaşmaları mümkündür. Hatta şehitlerin efendisi Hz. Hamza (ra) pek çok insana yardım bile etmiştir ve hala da yardım ettiği insanlar vardır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 16 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- Kabir azabı ruha Forum Tarih
Kabir Azabına 2 sebep Dini Konular 14 Şubat 2012
Öldükten sonra kabir azabı varmıdır Sorun Cevaplayalım 25 Ağustos 2011
Kabir azabı var mıdır? Merak Ettiklerimiz 20 Ağustos 2011
Öldükten sonra Kabir azabı var mıdır? sorusunun cevabı Sorularla İslamiyet 3 Ağustos 2011