Kabe tavaf edilirken Telbiye çekilmesi

'Soru Cevap' forumunda Misafir tarafından 12 Şubat 2012 tarihinde açılan konu

1. Kabe tavaf edilirken Telbiye neden çekilir.Ayrıca Telbiye hakkında kısaca bilgi almak istiyorum telbiye nedir nasıl çekilir

2. Cevap: Kabe tavaf edilirken neden Telbiye çekilir?

Sözlükte "birine, `buyur, emrine amadeyim' diye cevap vermek" anlamına gelen telbiye, dinî bir kavram olarak, ihramın iki rüknünden biri olup, ihrama girerken "Lebbeyk, Allahümme lebbeyk, lebbeyke lâ şerîke leke lebbeyk. İnne'l-hamde ve'n-ni'mete leke ve'l-mülk lâ şerîke lek (Allah'ım, davetine isteyerek uydum, emrine amadeyim. Senin eşin ve ortağın yoktur. Sana yöneldim, hamd senin, nimet senin, mülk de senindir. Eşin ve ortağın yoktur)" demektir. İhrama girerken bir defa telbiye söylemek farzdır.

Telbiye, seferberlik emrine uyarak cephe için gerekli hazırlıklarını yapmış, üniformasını giymiş, silahını kuşanmış bir askerin komutanının huzuruna çıkarak Emret komutanım tekmili vermesine benzer. İhram zırhını giyen hacı Buyur Allahım buyur Emrindeyim buyur!” derken Kâbe’sine çağıran Rabbinin tam önündeymiş, huzurundaymış gibi hisseder kendisini. “Davetini

Alıntıdır