izafiyet teorisini kim bulmuştur?

'Ders notları' forumunda YAREN tarafından 11 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. izafiyet teorisi
  izafiyet teorisini kim bulmuştur?


  Einstein, 1879 yılında Güney Almanya'nın Ulm kentinde dünyaya geldi. Babası küçük bir elektrokimya fabrikasının sahibi; annesi ise, klasik müziğe meraklı, eğitimli bir ev hanımıydı. Konuşmaya geç başlaması ve içine kapanık bir çocuk olması, ailesini tedirginliğe düşürmüşse de, sonraki yıllarda bu korkularının gereksizliği anlaşılacaktı. Giderek meraklı, hayal gücü zengin bir çocuk olarak büyüyordu.

  Okulu hiçbir zaman sevemedi. Gerçekten de, genç Einstein'ın ileride ortaya çıkacak dehasının temelleri, kendisinin de sonradan belirttiği gibi, okulda değil başka yerlerede atılmıştı: "Çocukluğumda yaşadığım iki önemli olayı unutamam. Biri, beş yaşında iken amcamın armağanı pusulada bulduğum gizem; diğeri on iki yaşındayken tanıştığım Öklit geometrisi.Gençliğinde bu geometrinin büyüsüne kapılmayan bir kimsenin, ileride kuramsal bilimde parlak bir atılım yapabileceği hiç beklenmemelidir!"
  Lise öğrenimini 1894'te İsviçre'de tamamladı ve 1896'da Zürih Politeknik Enstitüsü'ne (ETH) girdi.Einstein, Sırp asıllı Mileva Maric adlı bir fizik öğrenci ile evlendi. Mileva, Einstein'nın 1905'te çıkardığı araştırmanın matematik hesaplarında yardımcı olmuştur.
  Devamı için Wikimedia
   
Yükleniyor...
- izafiyet teorisini bulmuştur Forum Tarih
Einstein İzafiyet Teorisini Kaç Yılında Bulmuştur? Bunları biliyormusunuz 20 Şubat 2012
izafiyet teorisi nedir, izafiyet teorisinin açıklaması Sorun Cevaplayalım 13 Ekim 2012
izafiyet teorisi hakkında bilgi Sorun Cevaplayalım 12 Ekim 2012
Albert Einstein İzafiyet Teorisi Bunları biliyormusunuz 22 Nisan 2011