İyi Bir Anlatımda Bulunması Gereken Özellikler

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve Meryem tarafından 31 Ocak 2012 başlatılmıştır.

 1. Meryem Üye

  İyi Bir Anlatımda Bulunması Gerekenler
  İyi Bir Anlatımda olması gerekenler


  İyi bir anlatımda olması gerekenler şöyledir:

  Açıklık:Cümlelerin ve paragrafın kolay anlaşılması, kesin yargı ifade etmesi; ne dediğinin tereddüde meydan bırakmadan belirlenebilmesidir. Karşıtı "kapalılıktır.

  Yalı
  nlık (sadelik):Süse, gösterişe kapılmamak; anlaşılması zor, ağır sözcükler kullanmamak; anlatımı, ağır söz sanatlarıyla doldurmamaktadır. Karşıtı "Süslülük"tür, "sanatlı anlatım"dır. Çok ağır anlatımlar için "ağdalı" sözü kullanılır.

  Duruluk:Yargının ne bir eksik, ne bir fazla; yeterli sayıda sözcükle anlatılmasıdır.

  Doğ
  allık:İçinden geldiği gibi, halkın çoğunluğunun kullandığı sözcüklerle ve dilin doğal yapısına uygun konuşmak ve yazmaktır. Karşıtı "yapaylık, yapmacıklık"tır.

  Özgünlük (Orijinallik):Anlatımın anlatıcının kendisine ait olması, başka sanatçıları çağrıştıran benzerliklerin bulunmaması, asla kopya ve taklit olmamasıdır.

  Özl
  ülük: Az sözle çok ve derin anlamlar ifade etmektir. Yerinde kullanılan edebî sanatlar, özellikle mecazlar, sözcüklerin değişik çağrışımlar oluşturacak biçimde kullanılması özlülüğü meydana getirir. Ustalıkla uygulanan özlülük, sözde ve yazıda derinlik ve yoğunluk oluşturur. Atasözleri, özdeyişler, özgün buluşlar.

  Sağlamlık:Anlatımın dil bilgisi kurallarına uygun düzenlenmesi, kuralların doğru uygulanmasıdır. Öğeler arasında uyumsuzluk, öge eksikliği gibi durumlar "sağlamlığı" ortadan kaldırır.

  Tutarlılık:Eserin, paragrafın veya cümlenin bir yerinde, yazarın kendi söylediğine ters düşmemesidir; karşıtı "çelişkili" anlatımdır.
Benzer konu başlıkları: Anlatımda Bulunması
Forum Başlık Tarih
Dualar ve Faziletleri Çalınan Bir Şeyin Bulunması İçin Dua 22 Aralık 2012
Sorun Cevaplayalım Ülkede tek bir parti bulunmasının olumsuz yönleri nelerdir 19 Ekim 2012
Sorun Cevaplayalım Peygamberlerde bulunması gereken vasıflar nelerdir 27 Eylül 2012
Soru Cevap Evde Bulunması Gereken Dualar 25 Mayıs 2012
Soru Cevap Atomun bulunması insanlık için yararlı mı, zararlı mı olmuştur? 7 Mart 2012