İstiklal Marşının Kısaca Yazılış Hikayesi

'Genel Türk Tarihi' forumunda zamaneanne tarafından 23 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

1. İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi Kısaca

Kısaca İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi

1921 yılında, milli bir marş yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından bir yarışma açılmış ve kazanana para ödülü verileceği açıklanmıştır.
    Milli mücadele şuurunu istenen idrak seviyesinde ve istenen belâgatta işleyen şiir yoktur. Mehmet Akif Ersoy, böyle bir ödülden rahatsızlık duyduğu için yarışmaya katılmamıştı. Ancak kendisine yapılan ısrarlardan sonra İstiklal marşını yazarak yarışmaya katılmıştır.
    Türk Milleti’nin zaferini, yüceliğini ve bayrağımızın kutsallığını en güzel duygularla anlatan İstiklal Marşı, yarışmaya katılan 724 şiir arasından seçilerek zamanın Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Tanrıöver tarafından Büyük Millet Meclisi’nde okundu. Bütün milletvekillerince büyük bir coşku ve heyecan içerisinde, iki defa ayakta dinlenen İstiklal Marşı, TBMM nin 1 Mart 1921 tarihli toplantısında okunan bu şiir, 12 Mart 1921 tarihli toplantıda da ulusal marş olarak kabul edildi.Ünlü bestecilerimizden Osman Zeki Üngör tarafından bestelendi.

2. merhaba dostlar bu hikaye çok güzel bilinki istiklal marşımız ,açıklaması ve yazılış oykusu çok ıyı bir seydir istiklal marsını bılmeyen adam değildir.

3. 12 mart değil miydi ya yanlış olmuş sanırım :(

4. çok güzel ama çok kısa biraz daha uzun olması çok daha iyi olurdu :f97: ;)

5. Güzel ama fazla kısa

6. BENCE BU SİTE ÇOK GÜZEL VE ÖĞRETİCİ DERSLERİME YARDIMCI OLDUĞUNUZ İÇİN TEŞEKKÜRLER :f71::

-KÖRPE GÜL.

7. bence kısa olması iyi olmuş ben çok beyendim çok yardımcı oldu

8. 12 Mart olması gerekiyordu:f30::(:f106::f97:

9. ama bu hikaye bu kadar kısa değildi ki daha uzundu

10. bana yardımcı oldu ama biraz kısa ve yanlış var:f118::f30::f196::f196:

11. tarihi doğru 21 mart

12. İyi ama biraz daha uzun olabilir di

13. Güzel ama 12 mart olucaktı onu düzeltilmesi ver