İstiklal Marşının Hikayesi özet

'Bunları biliyormusunuz' forumunda Merve tarafından 29 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

 1. İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi

  İstiklal Marşının Ortaya Çıkış Hikayesi

  Türk Kurtuluş Savaşının en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan Milli Eğitim Bakanlığı, 1921 yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama millî eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin (TANRIÖVER) ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi.

  Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in 20 Şubat 1921'de yazdığı "Kahraman Ordumuza" sungusunu taşıyan şiiri 12 Mart 1921 günü büyük çoğunlukla TBMM'nce İstiklâl Marşı kabul edildi. Aynı yıl bir de beste yarışması açıldı, ama kesin bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Millî Eğitim Bakanlığınca Ali Rıfat ÇAĞATAY’ın (1867–1935) bestesi uygun görülerek okullara duyuruldu. 1924'ten 1930'a kadar marş bu beste ile çalındı. O yıl bunun yerini, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki ÜNGÖR'ün 1922'de hazırladığı bugünkü beste aldı.

  Mehmet Akif Ersoy, İstiklâl Marşında, Kurtuluş Savaşının kazanılacağına olan inancını, Türk askerinin yürekliliğine ve özverisine güvenini, Türk ulusunun bağımsızlığa, hakka, yurduna ve dinine bağlılığını dile getirir. Şiirin bütünü, dörtlükler halinde yazılmış kırk bir dizedir. Sonuncu bölük beş dize.


  alıntı
   
Yükleniyor...
- İstiklal Marşının Hikayesi Forum Tarih
İstiklal Marşının Kısaca Yazılış Hikayesi Genel Türk Tarihi 23 Ekim 2012
İstiklal Marşının Hikayesi nedir Genel Türk Tarihi 8 Ekim 2012
İstiklal Marşının Çıkış Hikayesi Bunları biliyormusunuz 25 Eylül 2012
İstiklal Marşının Oluşum Hikayesi Sözel Dersler 12 Haziran 2012