İstiklal Marşımızın Kabulü Hakkında Bilgi

'Kısa Bilgiler' forumunda Wish tarafından 29 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. istiklal marşımızın kabulü hakkında bilgi


  istiklal Marşı’nın Kabulü
  (12 Mart 1921)

  Osmanlı İmparayorluğu’nun son dönemlerinde çalınan ve söylenen marşlar, padişah için bestelenen marşlardı.
  Avrupa’ya giden temsilcilerimiz güç durumda kalırlardı. Çünkü ulusal marşımız yoktu.
  Atatürk, özgürlük savaşını kazanıp genç Türkiye Cumhu-riyeti’ni kurunca, bir İstiklal Marşımızın olması gerektiğini belirtti. İsmet Paşa, o sıralarda Batı Cephesi komutanıydı. İsmet Paşa’nın önerisi ile Milli Eğitim Bakanlığı bir yarışma açtı. İsmet Paşa “Biz ordu olarak İstiklâl Marşı sözü yarışması için 500 lira, bestesi için de 1000 lira ödül koyuyoruz.” dedi. Şunu eklemeyi unutmadı: “Bu marşta Mehmetçik tüm benliğini bulmalı, bu ölüm kalım savaşında ona ve ulusa bir dua gibi dudaklarımızdan eksik olmamalı.”
  Açılan yarışmaya 724 şiir geldi. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi Bey, bunların yetersiz olduğunu ve ulusun benliğinden fışkıran bir ses, bir güç olmadığını gördü. Bunun üzerine İstiklal Marşımızın şiiri, Burdur Milletvekili Şair Mehmet Akif Ersoy’dan istedi. Mehmet Akif, bu işin para ile değil vatan aşkıyla yapılabileceğini söyledi. Para konmasını eleştirdi.
  Mehmet Akif, Ankara’da Tacettin Dergâhı’nda, küçük bir odada gaz lambasının sarı ışığı altında sabahlara kadar uyuma-dı ve şiiri yazdı. Kahraman ordumuza ithaf ettiği bu şiiri komutanlar cephedeki askerlere gönderdi. 724 şiirden seçilen seçilen iki şiirle birlikte Mehmetçiklere okundu. Mehmetçik, Mehmet Akif’in şiirini seçti. Bunun üzerine Karasi Milletve-kili Meclis Başkanlığına bir önerge verdi. Bu önergede şiirin Hamdullah Suphi tarafından okunması isteniyordu. Milli Eğitim Bakanı Hamdullah Suphi kürsüye geldi. Tok sesi ile şiiri okudu. Meclis üyeleri şiiri ayakta alkışladılar. Bunların arasında Mustafa Kemal de vardı. Seçilen şiirin ilk iki kıtası beste yarışmasına sunuldu. Gelen 24 beste arasında Osman Zeki Üngör’ün bestesi birinci oldu. Osman Zeki Üngör, bu besteyi İzmir’e giren süvarilerimizin ilhamı ile yazdığını söyledi.
  Bir gün bir coşku ve gururla söylediğimiz ve bir bayrak, bir dil, bir yurt gibi koruduğumuz İstiklal Marşımız, Dünya durdukça mavi göklerde yankılanacaktır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 22 Aralık 2012
Yükleniyor...
- İstiklal Marşımızın Kabulü Forum Tarih
İstiklal Marşımızın kabulü Milli Mücadeleyi nasıl etkilemiştir Sorun Cevaplayalım 8 Kasım 2012
İstiklal Marşımızın Kabulü İle İlgili Kompozisyon Sözel Dersler 29 Mayıs 2011
İstiklal Marşımızın Kabulü İle İlgili Şiirler Karışık Şiirler 27 Mayıs 2011
istiklal marşımızın yazılım amacı nedir ?? Soru Cevap 11 Kasım 2012