istiklal marşı nasıl,kim tarafından, niçin, kaç yılında yazıldı

'Etüt Merkezi' forumunda Aderito tarafından 10 Mart 2012 tarihinde açılan konu

1. istiklal marşı nasıl,kim tarafından, niçin, kaç yılında yazıldı

Cevap: istiklal marşı nasıl,kim tarafından, niçin, kaç yılında yazıldı

İstiklâl Marşımız , Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin millî marşına verilen isimdir. Marşın sözlerini
    Mehmet Akif Ersoy yazmış, bestesini
    Zeki Üngör yapmıştır.

Türk Kurtuluş Savaşı'nın en çetin döneminde, bir millî marşa duyulan gereksinmeyi göz önüne alan
    Milli Eğitim Bakanlığı,
    1921 yılında bunun için bir şiir yarışması düzenledi. Yarışmaya 724 şiir gönderildi. Kazanacak şiire para ödülü konduğu için başlangıçta Mehmet Akif katılmak istemedi. Ama millî eğitim bakanı Hamdullah Suphi'nin (Tanrıöver) ısrarı üzerine, ödülsüz olmak şartıyla o da şiirini gönderdi.

Yapılan seçim sonunda, Mehmet Akif'in "Kahraman Ordumuza" sungusunu taşıyan şiiri
    TBMM'ce İstiklâl Marşı kabul edildi. Aynı yıl bir de beste yarışması açıldı, ama kesin bir sonuç alınamadı. Bunun üzerine Millî Eğitim Bakanlığı'nca
    Ali Rıfat Çağatay'ın bestesi uygun görülerek okullara duyuruldu.
    1930'a kadar marş bu beste ile çalındı. O yıl bunun yerini, Cumhurbaşkanlığı Orkestrası şefi Zeki Üngör'ün
    1922'de hazırladığı bugünkü beste aldı.

Şiirin bestelenmesi için açılan ikinci yarışmaya 24 besteci katılmış,

1924 yılında Ankara'da toplanan seçici kurul,
    Ali Rıfat Çağatay'ın bestesini kabul etmiştir. Bu beste 1930 yılına kadar çalındıysa da
    1930'da değiştirilerek, dönemin
    Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Şefi

Osman Zeki Üngör'ün
    1922'de hazırladığı bugünkü beste yürürlüğe konmuş, toplamda dokuz dörtlük ve bir beşlikten oluşan marşın armonilemesini Edgar Manas, bando düzenlemesini de İhsan Servet Künçer yapmıştır. Protokol gereği, sadece ilk iki dörtlük beste eşliğinde İstiklal Marşı olarak söylenebilmektedir.

2. teşekkürler