istanbulun fethi gemilerin karadan yürütülmesi

Konusu 'Kısaca' forumundadır ve YAREN tarafından 30 Aralık 2010 başlatılmıştır.

 1. YAREN Üye

  istanbulun fethinde gemilerin karadan yürütülmesi

  İstanbul'un Fethi gemilerin karadan indirilmesi

  [​IMG]

  Gemilerin karaya indirilmesi;Fatih Sultan Mehmet, donanmanın karadan yürütüp Haliç'e indirebileciğini belirtti. Birçok vezir ve paşa bu duruma tepki gösterdi. Sultan görüşlere tepki göstererek:

  Biz Peygamber müjdesini gerçekleştirmeye geldik. Biz Sultan Murad Han oğlu Mehmed Han'ız. Allah'ın izni ve yardımı ile imkansızı mümkün yaparız. Davranın, amele bulun, usta bulun! Dolmabahçe'den Beyoğlu sırtlarına doğru geniş bir yol açın. Yol boyunca kızakları döşeyin. Cenevizliler'den yağ alıp kızakları yağlayın. Amma çok gizli tutun. Bizans bu durumu fark etmemeli.
  dedi.

  Bunun üzerine 67 (veya 72) parçalık donanma Haliç'e indirilmesi kararlaştırıldı.Dolmabahçe'den Beyoğlu sırtlarına uzanan bir yol yapıldı. Kızaklar döşenip, yağlandı. Gemilerin altına konacak arabalar hazırlandı. Çok sayıda manda ve öküz sağlandı. Cenevizli casuslar ise yoğun çalışmayı görüyor, ama kestiremiyorlardı. Bu sırada Molla Gürani, yanında talebeleriyle geldi. Molla Gürani, fethin Sultan Mehmet'e gerçekleşeceğini belirterek:

  Hünkarım, fetih size nasip olacaktır. Sakın vazgeçmeyin. Müritlerimle geldim. Kefenlerimiz boynumuzdadır. Ölene kadar fetih yolunda yürümeye andımız var.
  dedi.

  Bir gece içerisinde donanma Haliç'e indirildi. 22 Nisan'da donanma Haliç'ten ateşe başladı. Bizans Başkumandanı olan Giustiniani ise, donanmanın Haliç'e indirlmesine inanamıyordu. Ayrıca, bu sırada İstanbul'a Sultanın emri ile Zağanos Paşa tarafından köprü yapıldı.

  tr.wikipedia.org​


Benzer konu başlıkları: istanbulun fethi
Forum Başlık Tarih
Bunları biliyormusunuz Fatih Sultan Mehmet İstanbulun Fethinde Kaç Yaşındaydı? 6 Şubat 2013
Hadis-i Şerifler İstanbulun Fethi İle İlgili Hadisler 17 Aralık 2012
Osmanlı İmparatorluğu İstanbulun Fethinde Sancağı Kim Dikti 20 Mayıs 2012
Osmanlı İmparatorluğu Fatih Sultan Mehmet İstanbulun Fethi 31 Ocak 2012
Osmanlı İmparatorluğu İstanbulun Fethi Tarihi 28 Ocak 2012