İstanbulda kültür ve sanat

'Türkiye ile ilgili' forumunda HazaN tarafından 17 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. İstanbul'un kültür ve sanat mekanları
  İstanbulun kültürü


  STANBUL’UN SANAT, KÜLTÜR VE EĞLENCE YERLERİ

  İstanbul uluslararası bir sanat ve kültür merkezidir. Uluslararası Sanat ve Kültür Festivali, dünyanın her tarafından gelen sanatçıların iştirakiyle, her yıl, Haziran ve Temmuz aylarında burada gerçekleşmektedir. Gösterilerin çoğu Atatürk Kültür Merkezi'nde yapılmaktadır. Klasik müzikten hoşlananlar bu tür müziği Cemal Reşit Rey Salonu'nda dinleyebilirler. Operalar, operetler, baleler, filmler, konserler, sergi ve konferanslar şehrin kültürel paletinde yer alırlar. İstanbul'un ışık gösterisi programı da çok zengindir. Türk şarkılarından meşhur göbek dansına uzanan örneklerle, gece kulüpleri akşam yemeği sırasında hoş eğlence mekanlarıdır.

  Modern diskolar, kabareler ve caz kulüpleri Taksim - Harbiye semtindedirler. Sultanahmet'teki restorasyon görmüş Bizans ve Osmanlı yapılarında yer alan lokantalar dışarıda bir akşam geçirilecek hoş yerlerdir.

  Kumkapı, birçok tavernası, barları ve balık restoranlarıyla çekici diğer bir semttir. Yıllardan beri insanlar bir iki lokma atıştırmak ve özel deniz mahsullerinden tatmak için, Beyoğlu'ndaki Çiçek Pasajı'nda buluşmaktadırlar. Çiçek Pasajı'nın yanındaki dar Nevizade Sokağı Türk yemeklerinden tatmak için İstanbul'daki en iyi yerdir. Boğaz'da Ortaköy, gece kulüpleri, caz kulüpleri, mükemmel deniz mahsulü sunan restoranları ve barlarıyla İstanbul gece hayatının en iyi yeridir. Eminönü'ndeki geleneksel Osmanlı kıyafetleri içindeki yine geleneksel Osmanlı kayıklarındaki balıkçıları görüp, sandallarından meşhur kızartılmış balıklarından tatma fırsatı kaçırılmamalıdır.
  Tiyatro Salonları
  Sinema Salonlar
  Konser Salonları ve Gösteri Merkezler
  Kültür Merkezleri
  Fuar ve Kongre Merkezleri
  Alışveriş Merkezleri
  Sanat Evi ve Galerileri

  -Alıntıdır-
   
Yükleniyor...
- İstanbulda kültür sanat Forum Tarih
istanbulda farklı kültürlere ait izler neler Sorun Cevaplayalım 17 Kasım 2011
İstanbulda Kahvehane Kültürü Sosyal Konular 14 Ekim 2008
istanbulda sabah ezanı kaçta okunuyor 2014 Ramazan ve Oruç 28 Haziran 2014
İstanbulda apple store nerede açıldı Ne Nerede ? 6 Nisan 2014