İşt Eskişehir

'Türkiye ile ilgili' forumunda incitanem tarafından 23 Mart 2008 tarihinde açılan konu

1. İşte Eskişehir

Eskişehir, Orta Anadolu'nun batısında, Batı Karadeniz, Marmara ve Ege Bölgesi iklimlerinin etkisi altındadır. Eskişehir bir tarım, madencilik, sanayi, ticaret beldesi, eğitim, havacılık, kültür ve bilim merkezidir. Cumhuriyetle birlikte il statüsü kazanan ve kaydettiği gelişmeleri Cumhuriyete borçlu olan Eskişehir, Büyükşehir statüsünde ülkemizin en önemli kentleri arasında bulunmaktadır. Hitit, Frig, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı uygarlıklarından derin izler taşıyan Eskişehir, cumhuriyet Türkiye'sinin hedeflediği çağdaşlaşma sürecinin öncülerindendir. Bilinen yedi bin yıllık tarihinin birikimi ve yakın dönemlerde aldığı göçlerle Eskişehir bir kültür mozaiğidir. Bu yapı, Eskişehir kent merkezini hem il içinde hem de yurt düzeyinde bir çekim merkezi haline getirmiş, bunun sonucu olarak da yurdumuzdaki tüm kentlerden çok farklı bir yapı ortaya çıkmıştır. Köyden kente çok hızlı göç yaşanmakla birlikte, kırsal alan adeta boşalmaktadır. Kent merkezinin nüfusu, il nüfusunun yüzde 75' ini bulmakta ve bu anlamda şehirleşmesini tamamlamış, yer aldığı bölgenin ticari ve yönetsel merkezi konumuna gelmiş il düzeyini kazanmaktadır. 15-34 yaş arasındaki nüfus, il nüfusunun yüzde 30'unu, ilk, orta ve yüksekokul öğrencileri ise yüzde 35'ini oluşturmaktadır. Eskişehir, Anadolu Üniversitesi ve Osmangazi Üniversitesi gibi iki yüksek öğretim kurumuna sahiptir. Bu fakültelerde öğrenim gören toplam 40 bin öğrenci sayısı ile Eskişehir bir "gençlik başkenti" haline gelmiştir.

2. çok güzel bir şehirmiş eskişehir incitanem harika özetlemişsin :f40:

resimlerde mükemmel hiç gitmedim ama duymuştum güzel bi yer olduğunu
    paylaşım için teşekkürler incitanem
    :f9: :f9:

3. Incitanem eskişehirin güzelliğini duymuştum. Paylaşımın sayesinde bu güzelliğin doğru olduğunu anladık.... Zaten uygunbir zamanda eskiehiri görme fırsatım olacak inşşallah. Bir arkadaşım eskişehirde zaten sürekli davet ediyordu bu resimleri gördükten sonra ilk fırsatta ordayım.. :f40:

4. Banada arkadaşlar gibi hep Eskişehirin güzelliğinden bahsedilmişti
    özelliklede kampüsü harikaymış diye duymuştum
    sanırım haklılarmış çok güzel bir şehirde yaşıyormuşsun İncitanem
    kimbilir birgün resimlerdeki yerlere götürürsün bizleri :f106:

5. Bilgi ve paylaşım için teşekkürler inci
    Eskişehir harika bir il oldukça gelişmiş diğer illerimize göre
    Emeğine sağlık.

6. eskişehirin methini duymuştum inci tanem şimdi senin sayende tanıma fırsatını bulduk.Bu güzel paylaşımın için teşekkürler emeğine sağlıkk

7. Benim son gördüğümden bu yana Eskişehir dahada bir güzelleşmiş...

Ne güzel tanıtmışsın memleketini incicimmmm...:f40:

Ellerine sağlık bir tanesin:f118: :f118:

8. Valla bende hiç gitmedim ve gitmemekle ne kadar çok şey kaybettiğimi şimdi gördüm :(

Bu resimleri gördükten sonra en yakın zamanda gitme planları yapacagım.

Hatta oglum ÖSS tercihin de Eskişehir' ide yazacagım der. Belki de o zaman kısmet olur görmek..

Bu güzel paylaşım için çok teşekkürler, ellerinize saglık İncitanem :f9: :f9: :f9: