Ispanaklı pasta

'Damak Keyfi' forumunda Destina tarafından 3 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

1. Ispanaklı pasta

Malzemeler

3 yumurta
    1 çay bardağı sıvıyağ
    1 su bardağı tozşeker
    2 su bardağı un
    1 su bardağı robotta çekilmiş hafifce haşlanmış ıspanak yaprağı
    1 paket kabartma tozu
    1 paket vanilya

Kreması

2 su bardağı süt
    2 yemek kaşığı un
    2 yemek kaşığı tozşeker

Ayrıca; 1 su bardağı süt
    1 paket kremşanti

Yapılışı

Ispanak yapraklarını yıkayıp iyice süzdürdüm ve hafif haşladım.Yaprak kısımlarını robottan geçirdim. Yumurta ve şekeri beyazlaşıncaya kadar çırptım. Sıvıyağ, un, kabartma tozu ve vanilya ekleyip biraz daha çırptım. Ispanakları ekleyip iyice karıştırdım ve yağlanmış kalıba döküp, 175 derece fırında 25-30 dakika pişirdim.
    Krema malzemelerini karıştırıp, pişirdim ve soğuttum. Krem şantiyi 1 bardak soğuk sütle çırpıp, soğumuş olan diğer kremayla karıştırdım. Kekin kenar kısımlarını bıçakla kesip, çıkan kırıntıları rondodan geçirdim. (Bu kırıntılar krema döküldükten sonra pastayı süslemek için kullanılacak.)
    Keki ikiye kesip, arasına ve üstüne krema sürdüm ve kırıntılarla süsledim.
    Ayrıca üzerini kivi dilimleriylede süslüyorum.Harika bir görüntü çıkıyor.Çamfıstıklı pasta gibi denemenizi tavsiye ederim tadıda harika:f40:

YAREN ve Öznur bunu beğendi.

2. Bu pastayı biliyorum.Annemle dayımı iyi kandırmıştık çamfıstıklı pasta diye.:f106:
    Yiyince çamfıstıklı oldumadığı anlaşılıyor ama ıspanaklı olduğu asla!Hiç ıspanak tadı yok.
    Yapılışı da oldukça basit tavsiye ederim:f40:
    Teşekkürler Destina

3. Sebze ile böreği anlıyorumda pastada ne işi var yahu
    sebze ile bir arada düşünemiyorum pastayı:f106:
    Emeğine sağlık Destina.

4. Benimde sık sık yaptığım ve çok severek yediğim bir pasta. Canım da çekti şimdi. Ramazandan da yeni çıktık özledik valla bu tür pastaları. Herkes gözünü yumsunda ben hepsini alıp ta çıkayım topikten :f196:

5. ben yemedimm çok güzel olduğunu
    düşünmüyorum pasatanın içinde ıspanak nasıl bir tatkii:f73:

6. Ben de kananlar arasındayım Ezgicim...:(
    Fıstıklı diye iyi yemiştim...

7. Ispanak mı..:f73: Çok duydum ıspanaklı pasta adını ama yemedim.. Yemeyi de düşünmüyorum.. Yiyenlere afiyet bal şeker olsun.. Hatta benim hakkımı da alın yiyin..:f106::f106: Teşekkürler Destina..

8. Ispanağın tadını bilmeyen ben bu pastaya hiç hayır diyemiyorum
    severek yaparım çünkü çok pratik teşekkürler Destina

9. Hiç duymamaıştım. Ispanak ve pasta. Börek olsa tamam da. Merak da ettim. Deneyeceğim.Teşekkürler Destina

10. Zaman zaman yaptığım ender pastalardan biridir.:f196:Özellikle ıspanak yemeyen çocuklar için faydalı besleyici.Hem görünüm açısından süper hemde ıspanak tadı ve kokusundan eser yok çok da lezzetli:f40:

11. hımm nefis benmde çok yaptığım bi pasta ve herkes çam fıstıklı sanıyor :f106:
    Teşekkürler Destina ellerine sağlık

12. Ben yemiştim bu pastadan hatta ıspanak yemediğimi bilen arkadaşımda antepfıstıklı diye beni bir güzel kandırmıştı..Sonra ıspanaklı olduğunu ögrendiğimde inanamamıştım gerçekten enfesti ellerine sağlık destina mutlaka bende deniyeceğim..:f40:

13. Cevap: Ispanaklı pasta

Bu da benim ıspanaklı pastam :f40: Kalp şekli tamamen el emeği göz nuru :) Kalıp kullanmadan yaptım yani ;)

14. Cevap: Ispanaklı pasta

senin tarifin çok güzel olmuş teşekkürler :)