İsmin Halleri İle İlgili Sorular

Konusu 'Sözel Dersler' forumundadır ve HazaN tarafından 14 Mayıs 2011 başlatılmıştır.

1. HazaN Üye

İsmin Halleri sorular
    İsmin Halleri örnekleri

Aşağıdaki cümlelerde isimlerin yanına uygun ekler yazınız.
    1.Taşıtlar……zarar vermeyelim. …………………………………………………
    2.Cadde ve sokaklar...... oyun oynanmaz. …………………………………………
    3.Atatürk,Anıtkabir…… yatıyor. ……………………………………………….
    4.Aysun İngiltere…… dönmüş. ………………………………………………
    5.Toplu taşıtlar…… yararlanalım. ………………………………………………………
    6.Yarıyıl tatilinde Ankara…… gideceğiz. ……………………………………………
    7.Kitabım Selin’……. Kaldı. ……………………..…………………………
    8.Arkadaşlarım ……….. çok seviyorum. ……………………………………………
    9. Otobüs……… yaşlılar….. yer vermeliyiz. …………………………………….
    10.Mutfak……… tabakları getirir misin? ………………………………..
    11. Abdurrahman , kitaplar… masa…. Bıraktı. ……………………………….
    12.Çocuklar sınıf… sıralar.. düzenliyorlar ………………………………
    13.Elazığ…. deprem oldu. ……………………………………………………
  2. HazaN

HazaN Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    Konya
    Cevap: İsmin Halleri İle İlgili Sorular

KÜÇÜK IRMAK
    Bir kıyıda küçük ırmak, “Niçin ?” dedi küçük ırmak, Cevap verdi küçük ırmak: Coşkun coşkun çağlayarak, “Sabah , akşam çağlayarak, “Sözüm,” dedi, “dokunacak, Bir denize akıyordu. Bana doğru koşuyorsun.” Kibirlenmek çünkü huyun.”
    Kıyıdaki nihayetsiz “Muhtaç mıyım suyuna ben? “Benden çok büyüksün gerçek; Azametli, büyük deniz, Bir eksiğim var mı senden? Yoktur fakat içilecek Bu ırmağa bir gün sordu : Niye böyle coşuyorsun?” Bir damlacık tatlı suyun!”
    Orhan Seyfi ORHON İlk 5 soruyu şiire göre yanıtlayınız.

1.) Küçük ırmak nereye akmaktadır ? A.) dağlara B.) denize C.) kırlara
    2.) Küçük ırmak nasıl akmaktadır ? A.) usul usul süzülerek B.) kıvrıla kıvrıla bükülerek C.) coşkun coşkun çağlayarak
    3.) Hangisi,denizin şiirde belirtilen özelliklerinden değildir ? A.) soğuk B.) büyük C.) azametli
    4.) Hangisi, denizin küçük ırmağa sorduğu sorulardan biri değildir ? A.) Muhtaç mıyım suyuna ben ? B.) Niçin bana doğru koşuyorsun ? C.) Nereden akıp geliyorsun ?
    5.) Küçük ırmak, denizin hangi özelliğini eleştirmektedir ? A.) suyunun içilememesini B.) büyüklüğünü C.) suyunun kirli oluşunu
    6.) “ Bir denize akıyordu.” tümcesindeki ad hangi durumdadır ? A.) yalın durumda B.) - i durumunda C.) –e durumunda
    7.) “ Öğretmen, öğrencileri bahçede sıraya soktu.” tümcesinde hangi ad yalın durumdadır? A.) sıraya B.) öğretmen C.) öğrencileri
    8.) “ Çocuk çanta…… nerede unuttuğunu düşünüyordu.” tümcesinin anlamlı olabilmesi için boş bırakılan yer adın hangi durum ekiyle tamamlanmalıdır ? A.) - i durumu B.) - de durumu C.) -den durumu
    9.) Hangisi adın - i durumundadır ? A.) yolcu B.) yolu C.) yola
    10.) Hangisi adın - den durumundadır ? A.) sokaktan B.) komutan C.) zindan
    11.) “ Mevsimlerden ilkbahardı. Mart ayı baharı müjdeliyordu.” tümcelerinde altı çizili sözcükler sırasıyla adın hangi durum eklerini almışlardır ? A.) – de , - e , - i B.) – den , - de , yalın C.) – den , yalın , - i
    12.) “ Bu diziyi ben seyretmiyorum.” tümcesinde adın hangi durumu kullanılmıştır ? A.) yalın durumu B.) - i durumu C.) - e durumu
    13.) Aşağıdaki hangi tümcede “ sınıf ” sözcüğü adın - de durumunda kullanılmıştır ? A.) Öğrenciler sınıftan çıktılar. B.) Sınıfa yeni bir öğrenci geldi. C.) Performans görevimizi sınıfta yaptık.
  3. HazaN

HazaN Üye

Beğenileri:
    79
    Ödül Puanları:
    48
    Yer:
    Konya

14.) Hangi tümcede yazım yanlışı vardır ? A.) Karabaş Fino’yu kovalıyordu, Tekir de onlara bakıyordu. B.) Zehra teyze ineğin adını sarıkız koymuştu. C.) Ankara’dan Bursa’ya on iki saatte gidebildik.
    15.) Hangi tümcede varlıkları işaret yoluyla belirten ön ad vardır ? A.) Şuradaki parkta biraz dinlenelim. B.) Yemekten sonra birer elma yedik. C.) Yeni elbiseme kirli elleriyle dokundu.
    16.) Aşağıdaki eşleştirmelerden hangisi yanlıştır ? A.) ıslak – yaş >> eş anlamlı B.) ağır – hafif >> zıt anlamlı C.) ilave – ek >> zıt anlamlı
    17.) Hangi sözcüğün eş seslisi yoktur ? A.) hür B.) in C.) kar
    18.) “yaş” sözcüğü hangi tümcede farklı anlamda kullanılmıştır ? A.) Yaşlarınızı öğrenebilir miyim ? B.) Niçin yaşını söylemediğini anlamıyorum. C.) Çamaşırlar yaş hala kurumamışlar.
    19.) Hangi sözcük türemiş sözcüktür ? A.) annem B.) temizlik C.) evde
    20.) “Süt - sütçü ” sözcükleri arasındaki anlam ilişkisi aşağıdakilerden hangisi arasında yoktur ?
    A.) kitap - kitapçı B.) limon - limoncu C.) kalem - kalemlik
  4. tombiş

tombiş Ziyaretçi

haaariiikaaa sınava burdan çalıştım ve kazandım