ismet nedir, ismet ne demek

'Sorun Cevaplayalım' forumunda Gazel tarafından 6 Ekim 2012 tarihinde açılan konu

 1. ismet kelimesinin anlamı nedir, ismet ne demektir

  İsmet sıfatı İslam'da, Peygamber Muhammed'in ve diğer peygamberlerin ilahi koruma sayesinde günahtan ve yanlıştan uzak olmasını ifade eder. Bu sıfat, Şiîlerin inancına göre On İki İmam ve Peygamber'in kızı Fatıma Zehra için de geçerlidir. Zeydîler, "İsmet" sıfatını imamlara atfetmeyerek bu noktada diğerlerinden ayrılır.


  Şiîlikte Günahsız (İsmet) sıfatı atfedilen Hazreti Ali tasviri; Hazreti Muhammed'den sonra İslamiyeti kabul eden ilk erkek olarak resmedilmiş.
  İslam'da peygamberlerin günahsız olduğu öğretisi, Halife Ebu Bekir'in Peygamber'in ölümünde sonra yaptığı bir konuşmada, "Allah, Muhammed'i diğer bütün insanlardan üstün kıldı ve onu ahlâkî zayıflıktan muhafaza eyledi" sözüyle neş'et etti.[kaynak belirtilmeli]

  Hariciler ve diğer bazı gruplar bu öğretiyi reddetti ve gerekçe olarak da Fetih sûresinin ikinci ayetinde geçen bir cümleyi gösterdiler. Bu cümlede Allah, Peygamber'e meâlen şöyle demektedir: "Öyle ki Allah, senin geçmiş ve gelecek (her) günahını bağışlasın, üzerindeki nimetini tamamlasın ve seni dosdoğru bir yola yöneltsin."

  Kur'an-ı Kerim'de 13 kez tekrar eden ismet sözcüğünün kökü, hiçbir yerde günahlardan korunduğunu işaret etmemektedir, dolayısıyla bu inançın temeli kuranı kerime dayanmamaktadır. Hadisi şeriflerdede böyle bir öğretiye doğrudan rastlanmamaktadır.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Ağustos 2014
 2. Kelime anlamı olarak "dikkat ve temkin içinde isyândan korunmak" anlamına gelen ismet, terim olarak Peygamberlerin hatadan ve günahtan korunmuş olması demektir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 29 Ağustos 2014
Yükleniyor...
- ismet nedir ismet Forum Tarih
Kısmetse Olur'da favori çiftiniz kim? Zaman Tüneli 20 Kasım 2015
Kısmetin Açılması İçin Okunacak Dua Dualar ve Faziletleri 30 Kasım 2013
Ben Onu Çok Sevdim İsmet İnönüyü Kim Canlandıracak? Popüler Diziler 4 Şubat 2013
İsmet Kür Kimdir? Hayatı Biyografi 21 Ocak 2013