İsmail Aleyhisselam hayatı

'İslami Bilgiler' forumunda Yasemin tarafından 22 Ağustos 2013 tarihinde açılan konu

 1. İsmail Aleyhisselam kısa hayatı  İsmail Aleyhisselam İbrahim aleyhisselamın büyük oğlu ve Peygamberimizin (sallallahü aleyhi ve sellem) dedelerinden. Annesinin adı Hacer’dir. Arabistan’da Cürhüm kabîlesine gönderilen peygamberdir.

  Hazret-i İbrahim, Nemrud’un ateşinden kurtulduktan sonra, Babil’den ayrılıp, Mısır’a gittiğinde hanımı Sare’ye Firavun musallat olmuştu. Fakat, Sâre’ye yaklaşmak istediğinde, ellerinin tutulup, nefesi kesilerek sara hastalığına benzer bir hale düştü. Bunun üzerine Firavun korkarak İbrahim aleyhisselam ve Sâre’yi bıraktı ve Hacer adlı bir câriyeyi de hediye etti. İbrahim aleyhisselam, Firavun’un korkarak câriye olarak verdiği Hacer’i de alarak, Filistin’e döndü. Oradan Şam taraflarına gitti. Buradayken Sâre Hatunun isteği üzerine hazret-i Hacer’le evlendi. Bu evlilikten hazret-i İsmail doğmuştur.

  Hazret-i İsmail büyüyünce Cürhüm Kabîlesinden bir kızla evlendi. Annesi hazret-i Hacer de vefat etti ve Kâbe temelinin bitişiğine defnedildi. Hazret-i İbrahim yine arasıra gelip gidiyordu. Allahü teâlâ Kâbe’nin yapılmasını emredince baba oğul Kâbe’nin eski temelini bulup yeniden inşâ ettiler.

  Hazret-i İsmail, babası hazret-i İbrahim’in vefatından sonra, Yemen’den gelip Mekke’ye yerleşmiş olan Cürhüm Kabîlesine peygamber olarak gönderildi. Kendisine başka kitap ve din verilmeyip, babası İbrahim aleyhisselamın dînini insanlara tebliğ etti. İnsanları elli yıl îmâna dâvet etti, ancak pek az kimse imanla şereflendi.
   
Yükleniyor...
- İsmail Aleyhisselam hayatı Forum Tarih
Hz. İsmail Aleyhisselam hayatı kısaca özeti Dini Konular 4 Temmuz 2010
İsmail Volkan Akçaalan Kimdir, Hakkında Bilgi Resimler 15 Ağustos 2015
İsmail Baki Tuncer Biyografisi Biyografi 19 Şubat 2014
Oğlan Şeyh İsmail Maşuki Kimdir Nasıl Öldü? Osmanlı Tarihi 17 Şubat 2013