İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvanlar

'İslami Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 17 Eylül 2012 tarihinde açılan konu

 1. İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvan  İslamiyetten Önce Padişahlara Verilen Ünvanlar Neler

  İslamiyetten Önce Türk devletinin başında bulunan kimselere Tanju, Kağan, Han, Yabgu, İlteber gibi çeşitli isimler verilmiştir.

  Türk cemiyetinin temeli aile idi. Evlenen kız veya erkek, ailesinden kendi hissesine düşenleri alarak ayrı ev kurardı. Aileden sonraki en büyük sosyal birlik Uruk (sülâle) idi. Uruk veya soylar toplamına ise boy denirdi. Boyların kendilerine ait toprakları, başlarında boy beyleri bulunur, boy beylerini ise aile ve uruk temsilcileri seçerdi.

  Kağanların oğulları, devlet işlerine alışmak üzere, tecrübeli devlet adamlarının yanında yetişirler, sonra devletin sağ veya sol kanadına vali olurlardı. Bunlar han, şad, tigin gibi ünvanlar alırlardı.

  Hükümdarın ve valilerin emirleri altında, çeşitli görevler yapan devlet memurları vardı. Sivil idarede devlet meclisi üyeleri, buyruklar (nazır, bakan), iç buyruklar (saray idaresine bakan) yanında inanç, tarkan, apa, boyla, yula, baga, ataman, tudun, yugruş, külüg, babacık vb. ünvanları taşıyan ve hiçbiri verasete dayanmayan devlet büyükleri bulunurdu. Devletin dış siyaset işlerini idare eden memuruna tangucı, Osmnlılarda "tuğracı hükümdarların başvezir durumundaki baş müşavirlerine ise aygucu" denirdi.
   
Yükleniyor...
- İslamiyetten Önce Padişahlara Forum Tarih
İslamiyetten Önce Ve Sonra Türk Destanları Bunları biliyormusunuz 22 Ekim 2012
İslamiyetten Önce Yazılı Türk Edebiyatı İslami Bilgiler 22 Ekim 2012
İslamiyetten Önceki Türk Devletlerinde Yönetim Şekli Hakkında Bilgiler İslami Bilgiler 16 Ekim 2012
İslamiyetten Önce Türk Devletleri Genel Türk Tarihi 15 Ekim 2012