İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri

'İslami Bilgiler' forumunda EyLüL tarafından 17 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

 1. İslamiyet Öncesi Yazılı Türk Edebiyatı
  İslamiyet Öncesi Yazılı Edebiyat Ürünleri Nelerdir?

  İslamiyet Öncesi Yazılı Türk Edebiyatı Ürünleri

  Yazılı Edebiyat, Türkler arasında yazının kullanıldığı devirlerde başlayan bir edebiyattır. Eldeki en eski ürünler 5. ve 6. yüzyıllarda yazıldığı tahmin edilen Yenisey Krıgızlarına ait balbal ‘adı verilen mezar taşlarıdır. Ancak bu yazıtlr, adlar ve birkaç sözcükten oluşan Türkçe sözlerden ibarettir. Bu yazıtlardaki alfabe daha sonraki dönemlerde kullanılan GökTürk alfabesine göre ilkel bir nitelik taşır.

  Yazılı edebiyata ait en önemli örnekler 8.yüzyılda dikilen ve günümüze dek ulaşan GökTürk Kitabeleri’dir. Bu yazıtlara bugün Moğolistan’da bulunan GökTürk Kitabeleri, Orhun Irmağı’nın eski yatağı üzerinde bulunduğu için Orhun Yazıtları (Anıtları/Kitabeleri) denmiştir. GökTürk Kitabeleri’de Yenisey Yazıtları gibi dikili taşlar üzerine GökTürk alfabesiyle yazılmıştır.

  Yazıtlarda Doğu GökTürklerin tarihinden, komşularıyla olan ilişkilerinden savaşlarından ve yönetiminden söz etmektedir. Canlı bir söylev dili ve üslubu vardır. Bu yazıtlar, Türk dili tarihi açısından önemli belge niteliği taşır.
   
Yükleniyor...
- İslamiyet Öncesi Yazılı Forum Tarih
İslamiyet öncesi Türk devlet anlayışı hangi temeller üzerine kurulmuştur? Genel Türk Tarihi 4 Eylül 2016
İslamiyet Öncesi Mekke İslami Bilgiler 6 Eylül 2012
islamiyet öncesi türk edebiyatı kaça ayrılır Sözel Dersler 25 Ekim 2011
İslamiyet Öncesi Türk Edebiyatı Dönemleri Sözel Dersler 20 Ekim 2011