İskeletin bölümleri nelerdir?

'Etüt Merkezi' forumunda Gazel tarafından 29 Aralık 2010 tarihinde açılan konu


  1. İskelet dört temel kısımdan meydana gelmektedir. Bunlar; kafatası, omurga, göğüs kafesi, kollar ve bacaklar. Bu bölümleri hakkında bilgiyi aşağıda verelim

    Kafatası : Çene kısmı hariç hareket etmeyen bir yapısı vardır. Yassı kemiklerden oluşur ve kemikler birbirine kenetlenmiş şekildedir. Beyni koruma görevi bulunmaktadır.

    Omurga : Vücudun üst kısmında bulunan omurga bu bölgeye destek veren iskelet sistemidir. S şeklinde kıvrımlı halde olup toplam otuz üç tane üst üste ve aralarında aralık bulunan iskeletlerdir. Bu aralıklar sayesinde dik durur, hareket etme esnekliği kazanmaktayız.

    Göğüs kafesi : Göğüs kafesi toplam on iki kafesten oluşur. Göğüs kafesi içinde bulunan kalp ve akciğerleri korumakla görevli olup aynı zamanda nefes alıp verme görevi de bulunmaktadır.

    Bacaklar ve kollar : Hareket etmemizi, yürüyüp koşmamızı sağlayan kemiklerdir. Bacaklar vücudun ağırlığını taşıma görevi üstlenirken kollar güç ile yapılan her türlü işi yapmada kullanılır. Vücuttaki en uzun kemik uyluk kemiği olup bacakta bulur.