Isırgan Çayının Faydaları Nelerdir?

'Sağlıklı Yaşam' forumunda Yasemin tarafından 16 Kasım 2013 tarihinde açılan konu  1. Isırganın birçok derde deva olduğunu şifa kaynağı bir bitki olduğunu hepimiz biliyoruz.Özellikle Isırgan yaprağı özü iltihap önleyici özelliğe sahip.

    [IMGALT=http://www.forumdas.net/upl/uploads/isirgan-cayi-faydalari-38187.jpg]isirgan-cayi-faydalari-38187[/IMGALT]

    Bu özelliği ile iltihaplı eklem ağrılarını hafifletmek için kullanılmaktadır.Isırgan genel olarak vücuttaki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.Ayrıca ısırgan bitkisinde bulunan lektinler vücutta biriken toksinleri nötralize ederek çeşitli hastalıkların ortaya çıkma ihtimalini azaltır ve bazı hastalıkların gelişim sürecini yavaşlatmada oldukça etkilidir.

    Isırgan çayı idrar söktürücüdür ve vücutta biriken fazla suyun atılmasını hızlandırır. Bu özelliği ile idrar yolu enfeksiyonu gibi rahatsızlıkların iyileşme sürecini hızlandırır.Isırgan çayı böbrek taşı veya kumun vücuttan atılmasına yardımcı olur.

    Bitki, yüksek demir içeriği ile demir eksikliği anemisi yaşayan kişilere önerilir.Isırgan çayının ve özünün detoks etkisi vardır ve bağırsakları temizlemede oldukça etkilidir.Isırgan çayının buharını koklamak solunum yolunu açar, sinüzite bağlı ağrıları hafifletir, balgam çıkarılmasına yardımcı olur, burun tıkanıklığını gidermeye yardımcı olur.