Isının İletim Yolu İle Yayılması

'Resimler' forumunda Aysell tarafından 22 Kasım 2011 tarihinde açılan konu

1. Sabah kahvaltı yaparken annenizin ısıttığı sütün içindeki metal kaşık elinizi yakıyor. Acaba bu nasıl oluyor. Anneniz sütü ısıtmıştı, kaşığı değil!

Katıların tanecikleri arasında boşluk çoğunlukla çok azdır. Dolayısı ile sütün içindeki metal kaşığın tanecikleri ile süt tanecikleri çarpışmaya başlar ve tanecikler daha hızlı hareket eder. Sütten kaşığa ısı aktarılmış olur.
    İletim, enerji bir cisimden diğer bir cisme geçtiğinde gerçekleşmektedir. Bu iletim sırasında tanecikler birbirine çarpar. Çarpışan tanecikler enerjilerini birbirine aktarır. Isınan katılarda bu şekilde yayılmasına iletim yoluyla yayılma denir. Aşağıdaki resimde ısının iletim yolu ile yayılması özetlenmektedir.
    Aslında bütün maddeler tanecikli yapıda olduğu için hepsinde ısının iletim yolu ile yayılması vardır. Ancak katıların tanecikleri arasındaki boşluk sıvı ve gazlara göre daha az olduğu için ısının iletim yolu ile yayılması katılarda daha kolay olur.

Isı sıcaktan soğuğa doğru iletilir
    Bir maddenin tanecikleri arasındaki boşluk ne kadar az ise o madde ısıyı o kadar iyi ve çabuk iletir. Isıyı iyi ileten maddelere ısı iletkeni madde denir. Isı iletken maddeler kısa zamanda çok miktarda ısı iletebilirler. Bakır, alüminyum, demir, gümüş ve altın gibi maddeler ısı iletkeni maddelerdir.
    Bir maddenin tanecikleri arasındaki boşluk ne kadar çok ise o madde ısıyı o kadar az ve yavaş iletir. Isıyı iyi iletmeyen maddelere ısı yalıtkanı madde denir. Isı yalıtkanı maddeler uzun zamanda az miktarda ısı iletebilir. Cam yünü, plastik köpük, saman, pamuk, hava boşluğu, plastik, bakalit ve boşluk(maddesiz ortam) ısı yalıtkanı madde ve ortamlara örnektir.