ışık kirliliğinin zararları nelerdir

'Sorun Cevaplayalım' forumunda HazaN tarafından 2 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. ışık kirliliğinin zararları nelerdir

  Işık Kirliliği Boşa Giden Para Demektir:

  Işığın üretim maliyeti yüksektir. Kamaşma, ışık tecavüzü, dikine ve aşırı ışık boşa giden enerji demektir. “Uluslararası Karanlık Gökyüzü Birliği”nin yaptığı bir araştırmaya göre, bu şekildeki dış aydınlatmalarda ışığın %30 kadarı boşa gitmektedir. Bu yanlış uygulamaların maliyetinin ABD’de yılda 2 milyar dolar olduğu hesaplanmıştır. İngiltere’de ise yanlış ışıklandırma yılda 53 milyon sterlin tutarında enerji kaybına neden olmaktadır. Türkiye’de bu yönde bir araştırma yapılmamış olsa da ilk değerlendirmeler en az %30 enerji kaybı olduğu yönündedir. Işık kirliliğine karşı önlem almak yaklaşık bir elektrik santralı kurmak anlamına gelmektedir.
  Işık üretilirken kömür, petrol ve su gibi doğal kaynaklar kullanıldığı için boşa giden ışık doğal kaynakları da boşa harcamak demektir.
  Maliyeti ne olursa olsun, boşa giden enerji üretilirken çevre kirliliği de yaratılmaktadır.

  Işık Kirliliği Doğal Hayatı da Etkiler:

  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler. Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan
  binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.

  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya’da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler!

  Işık Kirliliğinin Kültürel Etkisi:

  Zamanın başlangıcından beri, gece gökyüzü hep ilgi çekmiştir. Gezginler, şairler, filozoflar, bestekarlar ve ressamlar; hepsi yıldızlardan ilham almışlardır. Gezginlere yol gösteren, Van Gogh’un “Yıldızlı gece” sini süsleyen yıldızlar; Beethoven’in “Ay ışığı sonatı”nın, Hüseyin Rahmi’nin “Kuyruklu yıldız altında izdivaç” romanının da konusunu oluşturmuştur. Eski Mezopotamya halkları, Babilliler, Araplar göğü iyi tanıyorlardı. Bugün kullandığımız çoğu takım yıldızların adlarını onlar verdiler. Tek tek parlak yıldızlara ad taktılar; mitolojik öyküler geliştirdiler. Her kültürde olduğu gibi bizim kültürümüzde de -şarkılarımızda, türkülerimizde, edebiyatımızda- yıldızların önemli yeri vardır. Şehir ışıklarından uzaklaşmayan, karanlık gökyüzünün güzelliğini seyredemeyen bugünün insanının bu kültüre katkıda bulunması olanaksızdır.
  Yerleşim yerlerinin gelişi güzel aydınlatılması, hem profesyonel gökbilimcileri hem de halkı ve gökyüzünü özel araçlarla izlemeyi seven amatör astronomları etkilemektedir. Gözlemevleri şehirlerden yüzlerce kilometre uzakta olsalar bile, bu sorunla karşı karşıyadır.

  Güvenlik ve iyi görme koşulları açısından gece aydınlatmasının önemi, gökbilimciler dahil, herkesin kabul ettiği bir gerçektir. Gökbilimcilerin istediği, göğü aydınlatmadan, doğru aydınlatma kurallarına göre ışığın gerektiği yerde ve miktarda kullanılmasıdır. Gözlemevleri için iyi olan doğru aydınlatma dış aydınlatmadan yararlananlar için de, devlet bütçesi için
  de iyidir.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 2. çok işik kirliliği olduğu için çok ışık yakıyoruz bu çok kötü
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 3. ışık kirliliği için hangi önlemler alınmalı???
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 4. ışık kirliliğinin zararları için teşekkür edrm FoRuMdAş :)
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
  leyla süeda bunu beğendi.
 5. 1-Işığı üretmek için enerji tüketilir.Enerji kaynaklarının azalmasına neden olur.
  2-Enerji tasarrufu yapılmasa aile bütçesine ve ülke ekonomisine zarara neden olur.
  3-Başka ülkelerden elektrik satın almamaıza neden olur.
  4-Göz sağlığımızın bozulmasına neden olur.
  5-Işık kirliliği doğal yaşamı olumsuz etkiler.
  6-Caretta carettalar yumurtadan çıktıktan sonra denize doğru bir yolculuğa çıkarlar.Kıyıya yakın yerlerdeki aşırı ışık onların yolculuğunu etkiler. Işığa doğru yürürler .Bu olay kaplumbağaların ölmelerine ve neslerinin yok olmasına neden olur.
  7-Kuşlar ve böcekler aydınlatılmış yüzeylere çarpıp ölebilirler.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 6. sağolun ödevimi yaptım ama hayata etkilerini biraz daha açsanız iyi olacak yani di mi
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
  leyla süeda bunu beğendi.
 7. valla sağol ama hayat kısmını açsanız daha iyi olur sizce
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
 8. çok teşekkür ederim siz olmasanız perf den eksik not alcaktım
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
  leyla süeda bunu beğendi.
 9. Çok çok sağolun ödevime çok yardım ettiniz
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 9 Temmuz 2014
  leyla süeda bunu beğendi.
Yükleniyor...