ışık kirliliğinin yaşama ve doğal hayata verdiği olumsuz etkiler

'Bilgi Rehberi' forumunda Demet tarafından 11 Mart 2015 tarihinde açılan konu

 1. Demet

  Demet Editör

  ışık kirliliğinin yaşama ve doğal hayata verdiği olumsuz etkiler

  Kötü aydınlatmadan zarar görenler yalnız devlet bütçesi ya da gece gökyüzünü izlemek isteyenler değildir. Örneğin göçmen kuşlar için ışık kirliliği yeni bir tehlikedir: Kuşlar sadece insanlar için değil, dünyadaki tüm canlı yaşam için çok yararlıdır. Her yıl milyarlarca haşereyi, sineği tüketirler, milyarlarca bitki tohumunu yayarlar. Özellikle küçük sineklerle beslenen göçmen kuşlar gece seyahat ederler.

  Kimi türler milyonlarca kilometre yol kat ederler. Kısmen takım yıldızlardan yön bulurlarken gökdelenler, deniz fenerleri gibi yüksek yapılardan yayılan ışıklar onlar için çekici olur. Bunun sonucu, kuşlar ya yorulup düşünceye kadar ışık etrafında fır dönerler ya da doğrudan binaya çarparlar. Bu şekilde bir gecede binlerce kuşun öldüğü bilinmektedir.

  Kimi deniz hayvanlarının yuvalama alışkanlıkları ışık kirliliği ya da yapay aydınlatma yüzünden tehlikededir. Deniz kaplumbağalarının binlerce yumurtasından çıkan yavrulardan yalnızca birkaçı denize ulaşabilmektedir. Denize ulaşmak için deniz ile kara arasındaki aydınlık farkını kullanan kaplumbağalar yapay ışıklandırmalarla karaya yönelince hayatlarından olmaktadırlar. Avustralya da yapılan bir araştırmaya göre mercanlar, üzerlerine düşen aşırı ışık yüzünden kendilerine renklerini veren mikroskobik bitkileri reddetmekte, beyazlaşmakta ve strese girmektedirler !
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 11 Mart 2015
Yükleniyor...
- ışık kirliliğinin yaşama Forum Tarih
Işık kirliliğinin deniz kaplumbağalarına olumsuz etkileri Kısa Bilgiler 10 Mart 2014
ışık kirliliğinin sağlığımıza etkileri nelerdir? Sorun Cevaplayalım 16 Ağustos 2011
ışık kirliliğinin nedenleri Sorun Cevaplayalım 2 Ocak 2011
ışık kirliliğinin doğal hayata olumsuz etkileri Sorun Cevaplayalım 2 Ocak 2011