Isı Pay Ölçer Zorunlu Mu

'Kısa Bilgiler' forumunda Merve tarafından 2 Mayıs 2012 tarihinde açılan konu

1. Isı Pay Ölçer Zorunlu Mu

Isı Pay Ölçer Zorunluluğu

AB mevzuatına uygun olarak, 18.04.2007 tarihinde TBMM genel kurulunda görüşülerek kabul edilmiş olan Enerji Verimliliği Yasası payölçer sistemi kullanımı ile ilgili düzenlemeleri de kapsamaktadır. Yasada, merkezi ısıtma sistemli yeni binalarda ısı ve sıhhi sıcak su tüketimlerinin bireysel olarak ölçümlendiği “Pay Ölçüm” sistemine geçmesi zorunlu hale getirilmiş, 5 yıllık bir geçiş süreci sonunda 02.05.2012 tarihi itibari ile; eski yeni tüm merkezi sistemli binaların bu sisteme geçmesi ve buna aykırı olarak hazırlanan projelerin ilgili mercilerle onaylanmaması hükme bağlanmıştır.

alıntı

2. Cevap: Isı Pay Ölçer Zorunlu Mu

Örneğin bizim apartman tam 35 senelik ve bu zaman zarfında miiler dairesine allah ne verdi ise petekleri aklemiş olması gerekenden %50 ye yakın fazla petek koyanmı ararsınız, balkonuna petek koyanmı ararsınız hepsi var.... durum böyle olunca da sıkıntı çıkıyor, örnek olarak benim evimde 5 adet petek var olması gereken orijinal halide bu zaten ama diğer dairelerde en az 7 petek var balkonunda olanlar var ..,, ben onları neden finanse edeyim .., inanın bu hemen hemen tüm apartmanlarda vardır eminim... yukarda 900 tl masraf çıkıyor ve 10 senede ancak amorti eder demiş.., bu işte bir yanlışlık var petek tanesi 35€ ve 4 takdit oluyor yani ayda 70 tl ye yani 500 tl ye iş bitiyor ortalama yılda 2500 tl civarı ısınma parası ödendiğini var sayarsak % 30 tasarruf edersek ilk yılda 750 tl tasarruf ederiz.,,, zaten dünyanın tüm ülkelerinde bu böyle muz cumhuriyeti gibi bana ne nasılsa para veriyorum deyip kışın karda kaloriferi kısacağına camları açan zihniyet olmayalım derim ben. ama ne yazıkki bir otomatik yaptırım olmadığından dolayı kimsenin geçeceğini sanmam anacak herhangi birinin cumhuriyet başsavcılığına gidip apartman yönetimini ihbar etmesi gerekiyormuş.. durum böyle oluncada kimsenin yanaşacağını sanmıyorum..